שוכרים דירה – הולכים לישון רעבים: פני המחאה החברתי

"קנינו מעט מהבושה שלא יעבור הכרטיס": פני המחאה החברתית החדשה

11 שנים חלפו מאז מחאת האוהלים, והנה אנחנו שוב עומדים מול קפיצה בלתי נסבלת ביוקר המחיה - וגם מול קבוצות של צעירים, בכל הארץ, ששוב מקימים אוהלים ודורשים צדק חלוקתי. הממשלה נפלה בדיוק כשהמחאה החברתית מודל 2022 יצאה לדרך - אבל אולי זה בדיוק מה שהמוחים צריכים כדי לשחזר את קיץ 2011
יואב קרקובסקי
25 ביוני 2022
12:12

11 שנים חלפו מאז מחאת האוהלים, והנה אנחנו שוב עומדים מול קפיצה בלתי נסבלת ביוקר המחיה - מדמי השכירות, דרך תעריפי הקייטנות ועד למחירי הפירות - וגם מול קבוצות של צעירים, בכל הארץ, ששוב מקימים אוהלים במרכזי הערים ודורשים צדק חלוקתי. הממשלה נפלה בדיוק כשהמחאה החברתית מודל 2022 יצאה לדרך, אבל מי יודע, אולי הבחירות זה בדיוק מה שהמוחים צריכים כדי לשחזר את הימים של קיץ 2011.

בעל הדירה של מלי שלום, בת 55 מרמת גן, הודיע לה שיעלה את שכר הדירה שלה ב-1,200 שקלים החל מ-1 בספטמבר. "אנחנו עובדים כל יום מהבוקר עד הערב. אם אני מרוויחה 6,500, 7,000  שקל ושכר הדירה שלי יעלה ל-6,500 עכשיו - המשכורת נכנסת ב-10, ב-11 החשבון ריק", אומרת מלי. בעל הדירה שלה אומר שמה לעשות? "הדירה הזאת היום בשוק שווה יותר זה קשור למצב של המשק הנוכחי".

הניתוק הזה של בעלי הדירות ממצבם הכלכלי של מי ששוכרים מהם את הנכסים הביא את מחאת הדיור 2022. הפעם המחאה צצה בכל רחבי הארץ: פרדס חנה, באר שבע וגם לרוטשילד בתל אביב, השדרה והסמל של מחאת האוהלים.

כלכלת בחירות | עוד יום

יאיר דובק, ממקימי המחאה בבאר שבע, סיפר: "אני רואה אנשים חוזרים עם שקיות בסופר, ומשבוע לשבוע השקיות האלה מצטמצמות - כי צריך לבחור מה קונים". וזה בדיוק המצב בו נמצאים אמיליה ואנדס גומז, זוג צעיר מאשקלון, הורים למיכאל בן חצי שנה. אמיליה בתחילתו של היריון שני. אנדרס מנהל מטבחים במסעדה בעיר. אמיליה לא עובדת מסיבות רפואיות היא מקבלת קצבה מביטוח לאומי.

הם שורדים בקושי, סופרים שקל לשקל בניסיון להימנע מלהעמיק את המינוס. "אנחנו הולכים לכיוון קו העוני", אמרה אמיליה. אנדרס הסביר: "אם לפני ארבע שנים יכולתי להרוויח 4,000 שקל פחות ועדיין יכולנו לחסוך משהו ולשים משהו בצד, אז עכשיו אני מרוויח הרבה יותר - ועדיין כל חודש גירעון". 

פירות לא יהיו בתפריט של המשפחה הצעירה השבוע. אלה ייכנסו לעגלה "רק כשיש מבצעים, כשהסופר מחליט שהפירות כבר עשו את שלהם", אמרה אמיליה בזמן שיטוט בין מעברי הסופר. המוצרים שבעגלה איתה הם יוצאים הם בסך 134.50 שקלים. למה קנייה כל כך קטנה? "מהבושה שלא יעבור הכרטיס מול מצלמה, אני לא בטוח שיעבור", אמר אנדרס.

הזיכרונות מ-2011, אין מה להכחיש, עומדים בלב המחאה הנוכחית וכנראה גם מטילים עליה צל. "העניין הוא שפוליטיקאים שוכחים מאוד מהר", הסבירה סתיו שפיר, ממובילות מחאת 2011, תוך הליכה בשדרת רוטשילד - שם הכול התחיל. "ב-2016 כשנכנסתי ללשכת ראש הממשלה, הזיכרון של המחאה נשאר, נשמר והשפיע. הצלחנו להעלות את המודעות הציבורית, המודעות של הפוליטיקאים, שהבינו שצריך לעשות משהו", אמרה שפיר.

המחאה רק התעוררה ובמקביל התפזרה הכנסת. ישראל בדרך לבחירות בפעם החמישית בשלוש שנים וחצי. מארגני המחאה רואים בכך הזדמנות לפחות לשים את נושא המאבק על סדר היום בקמפיין. ממשיכים בכל הכוח ככה או ככה. כך חושב גם גיל סהר, מראשי המחאה בפרדס חנה שאמר: "יש לנו הזדמנות פז לשנות שיח שלם של בחירות, משהו שלא היה מעולם. הגיע הזמן שאנחנו נעשה בשביל עצמנו ושהפוליטיקאים יתחילו לחפש אותנו".