סוויפט, אייליש, קרדשיאן
צילום: גטי אימג'ס

מטיילור סוויפט עד קים קרדשיאן: הידועניות מגיבות לביטול הפסיקה שהתירה הפלות

תעשיית הבידור עולה למתקפה על בית המשפט העליון האמריקני • טיילור סוויפט: "מפוחדת לגמרי" • בילי אייליש: "יום חשוך לנשים בארצות הברית" • קים קרדשיאן: "באמריקה לרובים יש יותר זכויות מאשר לנשים" • בט מידלר: "חברי הקהילה הגאה, אתם הבאים בתור" • הארי סטיילס: "המאבק רק מתחיל"
אלון פרוכטר
25 ביוני 2022
08:02

החלטת בית המשפט העליון בארצות הברית על ביטול פסיקת "רו נגד ווייד" שהתירה הפלות, הובילה הלילה (שבת) ידועניות רבות להביע את דעתן ברשתות החברתיות. זמרות, שחקניות, מגישות טלוויזיה ומשפיעניות רשת - כולן הביעו תסכול על ההחלטה, ודאגה עמוקה ממה שצפוי במדינה ולדורות הבאים שיגיעו אחריהן.

"אני מבועתת לגמרי מהמקום שבו אנו חיים", צייצה הזמרת טיילור סוויפט. "אחרי כל כך הרבה עשורים שאנשים נלחמו על זכויות נשים על גופן - ההחלטה היום לקחה מאיתנו את הזכות הזאת".

סוויפט צירפה לציוץ שלה דברים שפרסמה הגברת הראשונה לשעבר מישל אובמה בתגובה להחלטה. "לבי שבור עבור נשים ברחבי הארץ שאיבדו ברגע אחד זכות יסוד לקבל החלטה מושכלת על גופן. זה מה שהאימהות שלנו, הסבתות והאימהות שלהן נאלצו להתמודד איתו, ועכשיו גם אנחנו. כשאנחנו לא מבינים את ההיסטוריה, נגזר עלינו לחזור על טעויות העבר", כתבה. אובמה קראה לנשים לתעל את הזעם והתסכול לסיוע לארגונים השונים שמסייעים לנשים שמבקשות לבצע הפלה.

השחקנית זוכת האוסקר פטרישיה ארקט ("מדיום", "התבגרות") כתבה "בית המשפט העליון הזה הוא אסון מוחלט". מלתת לאזרחים זכות לשאת נשק עד לקחת מנשים את הזכות על גופן. לא פעלנו מספיק - ראינו את זה מגיע".

הזמרת בילי אייליש, שהופיעה לפנות בוקר בפסטיבל המוזיקה גלסטונברי בבריטניה, התייחסה אף היא להחלטה. "היום הוא יום מאוד מאוד חשוך לנשים בארצות הברית", אמרה על הבמה במהלך ההופעה, רגע לפני שביצעה את השיר Your Power. "זה כל מה שאני מתכוונת להגיד, כי אני לא מסוגלת עוד לחשוב על זה".

"היום תומכי טראמפ הנלהבים בבית המשפט העליון הפכו אחראים למותן של מאות אלפי נשים אמריקניות", צייצה הזמרת הוותיקה שר. "לא ניתן להעמיד אותם לדין - אבל אל תטעו, הם אשמים. אילו זכויות נוספות הם ייקחו מאיתנו?".

"זכויות נשים הן זכויות אדם", צייצה הזמרת האוסטרלית סיה. היא הוסיפה שזהו יום עצוב לפוליטיקה ויום עצוב לקידמה. "כולם מקבלים כלי נשק, אבל לא אף אחת לא מקבלת עצמאות על גופה. אמריקה", צייצה השחקנית והבמאית אליזבת בנקס.

"הם עשו לנו את זה", כתבה השחקנית בט מידלר. "בית המשפט העליון ביטל את הפסיקה שמעוגנת בחוקה יותר מ-50 שנה. איך הם מעזים? בית המשפט העליון אטום לחלוטין לרצונות ולצרכים של העם האמריקני", כתבה מידלר. בציוץ אחר כתבה השחקנית - "חברי הקהילה הגאה תתכוננו, אתם הבאים בתור".

"זהו יום קשה, אבל לא סיימנו כאן כי במדינה הזו המאבק והשיח על זכויות האזרח שלנו תמיד יימשכו", כתבה הזמרת הוותיקה סינדי לאופר. "שוויון לכולם, לא רק לחלק. נעמוד יחד עם אלו שהכי זקוקות לעזרתנו עכשיו". הזמרת והשחקנית סלינה גומז צייצה אף היא: "לראות זכות שמעוגנת בחוקה נשללת - זה מזעזע. לאישה צריכה להיות הזכות לבחור מה היא רוצה לעשות עם הגוף שלה. סוף פסוק".

"זה באמת בלתי נתפס ומייאש לנסות להסביר לבתי בת ה-11 למה אנחנו חיים בעולם שבו זכויות הנשים נלקחות לנגד עינינו", צייצה הזמרת מריה קארי. גם כוכבת הריאליטי קים קרדשיאן פרסמה סטורי בחשבון האינסטגרם שלה, בו כתבה: "באמריקה לרובים יש יותר זכויות מאשר לנשים".

גם הזמר הבריטי הארי סטיילס הגיב להחלטה. "אני הרוס לחלוטין עבור תושבי אמריקה היום", צייץ בטוויטר. "תדאגו לחברות שלכם. תשמרו אחת על השניה. כולנו נמצאים בזה יחד, והמאבק רק מתחיל". את הציוץ הוא סיים במילים - "יום חשוך במיוחד באמריקה".