-

"את משקרת וכולם יודעים": מה שואלים בוועדה להפסקת היריון בארץ?

הסערה בארצות הברית אחרי פסיקת העליון לאסור הפלות זולגת גם לישראל. נשים מעידות שעברו הפלות בארץ וחושפות את השאלות המשפילות בוועדה להפסקת היריון בישראל • באישור ועדה ועד השבוע ה-24: הקריטריונים להפלה בישראל
נופר משה, נטלי מתוקו ודקלה אהרן שפרן
26 ביוני 2022
10:51
עודכן ב 22:10

פסיקת בית המשפט העליון בארצות הברית בסוגיית ההפלות עוררה בסוף השבוע סערה שלא פסחה גם על ישראל. ישראליות החלו לשתף ברשתות החברתיות מהמסע שלהן להפלה מבחירה.

"לפני 15 שנים גיליתי שאני בהיריון לא מתוכנן, ובאותה תקופה הדבר האחרון שיכולתי זה לגדל ילד נוסף", מספרת עידית אייזנר, שבחרה לשלם כסף לרופא פרטי, ובכל זאת נאלצה, כמו רבות, לספק הסבר שמתיר הפלה על פי חוק. "אחות מקבלת אותך ושואלת 'למה בחרת לעשות הפלה?'. את אמורה לענות לה תשובה שהרופא נתן לך מקודם. את משקרת כשכולם יודעים שאת משקרת".

רוב הנשים שמבקשות להפיל עובר בישראל יוכלו לעשות זאת. אבל על פי חוק, הן עדיין נדרשות לקבל אישור ולהופיע בדרך זו או אחרת מול ועדה של משרד הבריאות.

"יושבים פורום, במקרה שלי של גברים", מתארת אייזנר. "הם שואלים אותך כל מיני שאלות כמו 'איך נכנסת להיריון?', 'את במערכת יחסים?', ואז את צריכה לשכנע אותם ולהוכיח להם שאת רוצה להפיל את התינוק הזה".

ד"ר רוני חן, חבר בוועדה להפסקת היריון בבית החולים בילינסון, מסביר: "אנחנו כרופאים חושבים שלאישה צריכה להיות הזכות הזאת. אבל לא אנחנו קובעים את החוקים. אנחנו עובדים לפי הקריטריונים שהנחו אותנו. אנחנו לא מבקרים את הנשים האלה, אנחנו פשוט מקשיבים להן, לטענות שלהן, ומחליטים כן או לא".

לדברי מנכ"לית עמותת "לדעת לבחור נכון", דינה שליו, "אישה שמבקשת לעבור הפלה נדרשת להגיש בקשה גם כאשר מדובר בהיריון בגלל מגילוי עריות, אונס, וגם במקרים של מום בעובר. הפסקות היריון הן לא חוקיות. זאת אומרת, הדרך היחידה שבה את יכולה לעבור הפסקת היריון זה אם ועדה מאשרת לך לעשות את זה.

שליו ממשיכה: "אני שומעת לא מעט סיפורים על נשים ששואלים אותן שאלות מאוד חודרניות בוועדה, כמו 'למה לא השתשמת?', 'את בטוחה שאת רוצה לשמור?', 'אולי חבר שלך יציע לך נישואין'. עד כדי ממש להטיח בה שהיא חסרת אחריות או מה היא חשבה לעצמה".

בשאלון שיש למלא לפני הוועדה אפשר למצוא שאלות שאין להן רלוונטיות רפואית, כמו מצב משפחתי והשתייכות מגזרית. שלוש שאלות שונות באשר לאמצעי המניעה: האם השתמשת בהם, באילו השתמשת במידה שכן, או למה לא.

שר הבריאות, ניצן הורביץ, הודיע על רפורמה בחוק ההפלות בישראל. "הפסקות היריון הן הליך רפואי והן צריכות להתקיים ככזה", הוא קבע. בסופו של דבר, הרפורמה הזאת הצטמצמה לדיון על אופי השאלות שעליהן יידרשו נשים לענות. כעת, עם התפרקות הכנסת והממשלה, גם השינויים הללו כנראה לא ייצאו לפועל.

בישראל ניתן לבצע הפסקת היריון יזומה רק לאחר פנייה לוועדה ייעודית וקבלת אישור. אישה יכולה להגיש בקשה להפסקת היריון אם גיל העובר הוא עד 24 שבועות ואם מתקיים אחד מהתנאים הבאים:

1. אישה עד גיל 18 או מגיל 40 ומעלה.

2. היריון שנובע מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי, כמו אונס או גילוי עריות.

3. אישה לא נשואה או שההיריון מחוץ לנישואין.

4. היריון שבו הוולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי.

הבקשה מוגשת לוועדה להפסקת היריון ולאחריה מתכנסת הוועדה למפגש עם האישה. במקרה שבו ההיריון עבר את השבוע ה-24, מה שמוגדר כ"שלב החיות", ניתן להעביר בקשה לוועדה מיוחדת להפסקת היריון בשלב החיות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הפסקת היריון, המבוצעת באישור הוועדה להפסקת היריון, כלולה בסל הבריאות וממומנת על ידי קופת החולים לכל הנשים עד גיל 33, או במקרים הבאים: אם ההיריון נובע מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי, כמו במקרה של אונס או גילוי עריות, אם הוולד עלול להיות בעל מום גופני או נפשי, או אם המשך ההיריון עלול לסכן את חיי האישה או לגרום להן נזק גופני או נפשי.