.
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הכנסת מתפזרת: עושים לכם סדר בלוח הזמנים

השבוע שבו ישראל תצא לבחירות נוספות הגיע. אלה שלבי פיזור הכנסת, שיכולים להסתיים היום או להימשך כמה ימים
יערה שפירא
27 ביוני 2022
06:20

השבוע הדרמטי של הכנסת הגיע - ולפי מירב ההערכות, זה השבוע שבו היא תתפזר וישראל תצא לבחירות נוספות. אלה שלבי פיזור הכנסת, שיכולים להסתיים היום ויכולים להמשך כמה ימים.

כינוס ועדת הכנסת

ב-9:30 בבוקר תתכנס ועדת הכנסת כדי לקבוע אם חוקי פיזור הכנסת ידונו בוועדת הכנסת או בוועדת החוקה. הקואליציה, שיש לה רוב בוועדה, תבקש להעבירם לוועדת החוקה מחשש שיו"ר ועדת הכנסת ניר אורבך יעכב את הליך החקיקה. אורבך, כזכור, הצהיר בגלוי שישתדל לעכב את ההליך כדי לאפשר זמן לאופוזיציה לנסות להרכיב ממשלה חלופית. אולם, ההנחה היא שהקואליציה תצליח להעביר את הדיון בחוק לפיזור הכנסת לוועדת החוקה.

כינוס ועדת החוקה

ועדת החוקה תהיה מוכנה להתכנס מעט אחרי שחקיקת פיזור הכנסת תועבר לסמכותה. היא תדון בחוק הפיזור ולבסוף תאשר אותו לקריאה הראשונה. משך הזמן שזה יקח תלוי במוטיבציה של האופוזיציה לעכב את הפיזור.

מליאת הכנסת

בקואליציה רוצים להקדים את כינוס מליאת הכנסת, ששעת כינוסה הקבועה היא ב-16:00 אחר הצהריים, לשעות הצהריים המוקדמות - כדי לזרז את חקיקת פיזור הכנסת. גם עניין זה טעון את אישורה של ועדת הכנסת, כלומר - את הסכמתו של יו"ר הוועדה ניר אורבך להביא את העניין לאישור. כרגע אורבך טרם החליט אם יסכים להקדמת המליאה, ולדבריו הדבר תלוי בהתנהלות הקואליציה ובשאלה אם יהיה סיכוי לגבש ממשלה חלופית.

כשהמליאה תתכנס, היא תתחיל בדיונים על חקיקה ממשלתית שהקואליציה רוצה לקדם לפני פיזור הכנסת. גם כאן ייתכנו עיכובים, אם לא יתגבשו עד אז הסכמות בין הקואליציה לאופוזיציה על דברי החקיקה שיובאו להצבעה.

רק לאחר מכן תעלה להצבעה הצעת חוק פיזור הכנסת בקריאה הראשונה.

חזרה לוועדת החוקה

לאחר אישורה במליאה - הצעת חוק פיזור הכנסת תחזור לוועדת החוקה להכנה לקריאה השנייה והשלישית. במקביל, ואולי גם תוך כדי המליאה, תדון ועדת החוקה ב"חוק הנאשם" - החוק שיאסור על נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה.

החוק הזה מקודם כקלף מיקוח של הקואליציה מול האופוזיציה, בתור סוג של איום: אם תעכבו את פיזור הכנסת - נספיק להעביר את חוק הנאשם. במסגרת זה, הוועדה עשויה אפילו להביאו לשלב של אישור לקריאה הראשונה - אבל מירב ההערכות הן כי החוק בסופו של דבר לא יעבור בכנסת הזו.

חזרה למליאת הכנסת

לאחר שוועדת החוקה תאשר את חוק פיזור הכנסת לקריאה השנייה והשלישית, החוק יגיע שוב למליאה לדיון הסופי, שלאחריו תצביע הכנסת בקריאה השנייה והשלישית. לאחר הקריאה השלישית הפיזור יהיה סופי.

אין כלל ודאות שההצבעה הזו תתקיים היום, ובהיעדר הסכמות בין קואליציה לאופוזיציה, אפשר אפילו לומר שהיא כמעט בוודאות לא תתקיים היום. לצורך קידום החקיקה, המליאה צפויה להיות מכונסת לאורך הלילה, ויש סיכוי שהאישור הסופי לפיזור הכנסת יהיה רק מחר או מחרתיים - ובאופוזיציה מאיימים שיוכלו לגרור זאת אפילו יותר.

על מי מדברים כשמדברים על יאיר לפיד?