פאינה קירשנבאום בחדר החקירות

תיעוד בלעדי: חקירות פאינה קירשנבאום נחשפות

סגנית השר לשעבר מרצה 10 שנות מאסר לאחר שהורשעה באחת מפרשיות השוחד החמורות בתולדות המדינה. בחקירותיה הכחישה קירנשבאום את המיוחס לה וטענה שלא דבק רבב במעשיה: "אינני יכולה להיחקר בצורה הוגנת וראויה"
שלי טפיירו
27 ביוני 2022
21:20
עודכן ב 29 יוני 07:17

פאינה קירשנבאום, סגנית השר לשעבר, הורשעה באחת מפרשיות השחיתות החמורות בישראל ונשלחה לרצות עשר שנות מאסר. הערב (שני) נחשף בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד בלעדי מתוך חדר החקירות של קירשנבאום, שהורשעה בעבירות רבות של קבלת שוחד ובעבירות נוספות, אך הכחישה את כל המיוחס לה לאורך כל חקירותיה. 

תיעוד בלעדי מחדר החקירות של פאינה קירשנבאום - חלק 1

בחקירות טענה קירשנבאום כי לא דבק רבב במעשיה. בעלה ושלושת ילדיה טענו בריאיון ראשון לכאן חדשות כי הם אינם משפחה מושחתת וכי החמירו עם קירשנבאום יתר על המידה. "היא לא במצב טוב, היא בוכה הרבה. 

בתחילת החקירה הטיחו בה החוקרים שורה של עבירות שיוחסו לה - שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון ועבירות על פי פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ, וזאת במסגרת תפקידך כחברת כנסת וכסגנית שר. קירשנבאום ענתה: "אני רק רוצה לציין שאני הבנתי את האזהרה, אני לא מסכימה עם התוכן שלה".

- "אין לי מושג על מה אתם מדברים, לא עשיתי שום דבר שהוא במסגרת הטענות כלפיי"

- "לא הבנתי על מה מדובר. באיזשהו שלב אמרתי שזו טעות"

- "אם תשאלו באוצר, יגידו שאנחנו המפלגה היחידה שמפנה את הכסף הקואליציוני בדיוק לצרכים שהמדינה לא מצליחה לממן אותם. לכן, בנקודה הזאת אין לי שום בעיה. אנשים פונים אליי המון, באים בדרך כלל לפגישה, מציגים לי פרויקטים. אני שוקלת את זה. אחרי זה אני בודקת. אם אני חושבת שכן, אני מייעצת לאוצר הוראה להעביר להם כסף"

- "בחיים לא קיבלתי כסף"

- "בלב כבד ולאחר התלבטות ארוכה, כי בנסיבות הללו אינני יכולה להיחקר בצורה הוגנת וראויה ובלית ברירה, החלטתי לבחור בזכות השתיקה"

לקראת סוף חקירתה הראשונה, התייצב מול קירשנבאום ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), תת ניצב אפרים ברכה. באופן חריג, בעודה חברת כנסת ועוד טרם חקירתה הראשונה במשטרה, הובאו שלושת ילדיה אל חדרי החקירות - מנוף לחץ שנוי במחלוקת על האם או ניסיון לגיטימי להגיע לחקר האמת.

תיעוד בלעדי מחדר החקירות של פאינה קירשנבאום - חלק 2

טמיר קירשנבאום, בנה, מספר: "שש בבוקר, דפיקות בדלת. אני זוכר, הייתי עוד חולה באותו בוקר, מביאים לי צו כזה. עשו חיפושים בבית, לקחו טלפונים. ואז אני שואל את החוקרת, אני כולי גמור, חולה, ואני אומר לה, עם מה לבוא? אני יכול לבוא ככה עם טרנינג וזה? מתי אני חוזר? ואז היא עושה לחוקר לידה - 'פחחח, חושב שהוא הולך לחזור'".

הבת מיטל הוסיפה: "אני בהיריון ראשון, עד חודש תשיעי קראו לי למשרדים של יאח"ה, להיחקר. הגעתי לשם בשבוע 38 לחקירה".

סגנית השר לשעבר שימשה מזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו ויד ימינו של אביגדור ליברמן. בין היתר, הייתה אחראית על הכספים הקואליציוניים של המפלגה בסך 1.2 מיליארד שקלים, שהקצאתם הייתה נתונה לשיקול דעתה. באותה תקופה, לכאורה, נתנה לעצמה ולמפלגתה שוחד בסך שני מיליוני שקלים, זאת באמצעות סיוע לגורמים שונים שקיבלו תקציבים ממשלתיים ותרומות בתמורה לאחוזים מאותם תקציבים או תרומות תוך הלבנת המהלך באמצעות העסקת מקורביה של פאינה, מימון הוצאות, טיסות, לפטופים, עסקאות פיקטיביות, מתנות ועוד.

קירשבנאום החלה לרצות את עונשה בכלא נווה תרצה ב-15 בדצמבר האחרון. על קירשנבאום נגזרו עשר שנות מאסר בגין שורת עבירות ובראשן לקיחת שוחד בסך של כשני מיליון שקלים מכספי הציבור, במסגרת הפרשה שכונתה בתחילה פרשת ישראל ביתנו.