-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בומים של חפירות ופיצוצים באדמה בחסות תוכנית הבנייה?

תושבי הגבעה הצרפתית בירושלים סובלים. מתחת לבתים שלהם נחפרת מנהרה. המנהרה נחפרת בעזרת פיצוצים מתחת לקרקע. הפיצוצים מרעידים את הבתים - גם באמצע הלילה ובבוקר. היזם קיבל לכך אישור - וזה הולך להמשיך בחודשים הקרובים
יפעת גליק
01 ביולי 2022
12:14

תשמעו סיפור: בכל לילה בשעה 2:00, קרן מירושלים שומעת רעש בלתי נסבל של חפירות שנשמעות מתחת לדירה שלה, מתחת למיטה שלה.

קרן גרה בשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים. לפני שלוש שנים חליטו לחפור שם מנהרה מתחת לצומת המרכזית מחוץ לשכונה. נהדר, רק שבשביל לחצוב את המנהרה הזאת יש עבודות חפירה אינטנסיביות, שכוללות כלי חפירה כבדים. ובונוס - פיצוצים באדמה. מתי? כל היום וכל הלילה.

לתושבים יש קבוצת ווטסאפ שקוראים לה "התראות פיצוצים", ולפחות חמש פעמים ביום הם סופגים מטח תת קרקעי כבד. "כל הבית רעד", כותבת השכנה שירה. "הארונות שקשקו, רעידת אדמה ממש". והשכנה דנה מוסיפה: "רעש מזעזע, הכול רועד. הדלתות, השידות".

אוקיי, מילא לאורך היום, אבל מה קשור חפירות ב-02:00 בלילה וב-06:00 בבוקר? "חוסר אונים", כותבת השכנה מהרחוב ליד.

העניין הוא שהיזם קיבל אישור. אבל אישור כזה אמור היה להינתן רק אחרי שנבדק שהרעש לא משפיע על התושבים. בעירייה אומרים: זה מה שקורה בשטח. התושבים אומרים: שבעירייה ילכו לישון עם רעש כזה.

מצד שני, בעיריית ירושלים גם אומרים שיש צורך ציבורי ובטיחותי לבצע את העבודות בשעות הלילה, ושבכל מקרה העבודות בלילה הן בתוך המנהרה כדי לצמצם את הרעש. נשארו רק 30% מהעבודות, אומרים לנו, ובקרוב צופים הקלה לתושבים. מה זה בקרוב? עוד חודשיים של רעש בלתי נסבל.

ככה יוצא שקרן, וכל השכנים שלה, הולכים לישון עם בומים של חפירות וקמים עם פיצוצים. תקשיבו, זה לא חיים זה.

שלוש ארובות בסולם גליק.