לוינשטיין
צילום: מתוך עמוד האינסטגרם

"יש מישהו במקצוע הזה שמופתע?": עדויות חדשות ותגובות ברשת לתחקיר

אמש נחשפו בכאן חדשות עדויות שמציירות תמונה של הטרדות מיניות לכאורה, הצעות מגונות ואף חיבוקים ומגע לא הולם מצד יורם לוינשטיין המנהל והמייסד של בית הספר למשחק בת"א. בוגרת בתגובה: "העולם שותק כדי לא להישרף"
מיכל רבינוביץ'
05 ביולי 2022
09:01
עודכן ב 14:34

תחקיר כאן חדשות | "יש מישהו במקצוע הזה שמופתע? כולנו שמענו, ראינו, חווינו סיפורים על יורם לוינשטיין ולא רק", הגיבה הבוקר (שלישי) בוגרת של בית הספר למשחק לעדויות שנחשפו אמש בתחקיר של מיכל רבינוביץ'.

אחרי "שנים של קשרי שתיקה ופחד", כלשונה, היא העידה על מה שחוותה מצד מורה בבית הספר: "למדתי במכינה ביורם לוינשטיין ואחריה הלכתי לסדנה פרטית של אחד המורים המובילים שם. בסוף הסדנה הוא עובר אחד-אחד להגיד לנו את דעתו. אני מצטטת מילה במילה: 'אתה מסתכל על שחקנית בא לך לתקוע אותה. לא בא לי לתקוע אותך. את לא מפעילה מקום של ייצריות'. שמרתי עד היום את ההקלטה".

הכתבה כוללת צילומי אילוסטרציה של במה, חללים משרדיים ותיאטרליים ואין להם קשר לנאמר ולתוכן הכתבה

היא הסבירה כי "אותו מורה עד היום נחשב לאחד ממורי הדגל בבית הספר". לדבריה, "חברים טובים שלמדו שם אמרו לי 'אל תבואי לפה'. הקשבתי להם ושמעתי את סיפורי הזוועות שלהם מרחוק". מאז פרסום התחקיר זורמות למערכת כאן חדשות עדויות נוספות של בוגרי בית הספר.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"פעם יורם ביקש ממני לדרג, מהכי יפה ועד הכי מכוערת בכיתה. זה היה פשוט רגע מזעזע בשבילי", סיפרה בוגרת אחרת. "זה קרה אחרי שהוא ירד עליי ועל איך שאני נראית ומתלבשת. בסוף השנה הוא ניפה אותי באמירה שאני לא בר רפאלי. זה לא סבבה מה שהולך שם. זה הכול בגלל המונופול שיש לבתי ספר למשחק, שמאפשרים ליורם ואחרים אולי להתנהג בצורה לא אתית, והעולם שותק כדי לא להישרף, כי שלא ינפו אותך". 

ח"כ מהעבודה אפרת רייטן, גם היא בוגרת בית הספר, אמרה היום בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "אסור להטיל ספק בתלונות מהסוג הזה" וכי היא מקווה "שלוינשטיין לא עבר את הגבול". עם זאת, היא הוסיפה: "גם חזקת החפות עומדת לכל בן אדם. יורם, שאני מכירה אותו כמורה שלי, מעולם לא נהג בי ובחבריי באופן לא מכבד ולא ראוי".

האזינו לריאיון עם ח"כ אפרת רייטן

העדויות שנחשפו מציירות תמונה של הטרדות מיניות לכאורה, הצעות מגונות ואף חיבוקים ומגע לא הולם, מצד יורם לוינשטיין המנהל והמייסד. תלמידיו בשנים האחרונות טוענים גם שספגו ממנו השפלות, צרחות ושימוש בדימויים מיניים בוטים בזמן שיעורים וחזרות.

> לפניות למיכל רבינוביץ' בנושא התחקיר: michalr@kan.org.il