נתניהו ושרה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כותרת רודפת כותרת: איך משפיעה העדות הדרמטית של הדס קליין על תיק 1000?

איפה עובר הקו בין "מתנות מחברים" ל"קו אספקה שוטף", השמפניות הוורודות לשרה ושש המילים של קליין בעדותה שיכולות לסבך את נתניהו • שלושה קווי מחשבה על העדות בתיק המתנות שרק התחיל - וכבר מתסיס את השטח
תמר אלמוג
06 ביולי 2022
07:36

לא היה קל לשמוע את עדותה של הדס קליין. מצד אחד, עדות כזאת היא חלום לעיתונאים: כותרת רודפת כותרת. מצד שני, אי אפשר שלא להתכווץ במקום. עדה מספרת בבטחה, בשטף וממקור ראשון על ראש ממשלה שמבקש – הכול לכאורה, כמובן – סיגרים מהעוזרת של איל הון, שכועס אם לא מביאים את הסוג הנכון, שמקבל סיגרים במעטפה אטומה בזמן שהוא מגיע למו"מ על כינון ממשלה, שמשקיע בכך אנרגיה וזמן, וכל זה בלי לדבר על ארגזי השמפניות והתכשיטים.

ראוי לציין ולהזכיר כבר כעת: מדובר ביום הראשון לחקירה הראשית. כבר ראינו שלעתים חקירות נגדיות משנות את התמונה או חלקה, בצורה משמעותית. סניגורו של נתניהו טען אתמול שבנגדית יתגלו הסתירות והיעדר הביסוס לטענות. אך בואו בכלל נניח רגע את פרטי הסיפורים העסיסיים בצד וננסה להבין מה המשמעות הרחבה יותר, ההשלכה על התיק, כפי שנראית בשלב זה. וכמו כל דבר, גם כאן נחלק לשלושה חלקים מרכזיים.

העדות שתכריע את המשפט? | האזינו ל"עוד יום"

קו אספקה או מתנות מחברים?

קו הגנה מרכזי של נתניהו צפוי להיות "מותר לקבל מתנות מחברים". תכף נגיע לעניין החברות. אבל עוד קודם, לפי עדות קליין, לא היה מדובר במתנות אגביות או מקריות מחבר, אלא בקו אספקה קבוע, לפי דרישה, כשהחבר לא נמצא חלק ניכר מהזמן. "התנהלות שבשגרה, של שינוע ולוגיסטיקה, מכניזם שלם סביב הדבר הזה", העידה קליין אתמול. בכל הנוגע לנתניהו, העידה, הוא לא רק היה מודע אלא גם דרש וקיבל את הסיגרים, בכמות משמעותית.

"נתניהו ומילצ'ן היו חברים, אין ספק" - במילים האלה של קליין בעדותה טמונה סכנה לנתניהו

בתיק של ראש ממשלה לשעבר אחר, אולמרט, בתיק טלנסקי, נקבע שכאשר עובד ציבור מקבל טובות הנאה, יכול הדבר לעלות כדי הפרת אמונים. קליין תיארה משהו שהמילה "מתנות" קטנה עליו; הקרב על אם מדובר בטובות הנאה או מתנות שגרתיות רק החל. גם סוגיית הכמות והעלות נמצאת במחלוקת בין הצדדים.

עלים ירוקים וארגז ורוד

קו הגנה צפוי נוסף הוא טענה של נתניהו שהוא לא ידע על השמפניות. צפויה גם טענה להפרדה בין נתניהו – הנאשם בתיק – לבין רעייתו, שלא נאשמת ואף לא הייתה חשודה בתיק. בזמנו אף תוקן האישום בהתאם, כך שיהיה ברור שלנתניהו לא מיוחסים מעשים, ככל שהיו, של בני משפחתו.

"הסיגרים לנתניהו והשמפניות הוורודות לשרה", העידה קליין שמילצ'ן תדרך את פאקר לגבי איך דברים אמורים לעבוד. אלא שקליין העידה, כי נתניהו היה מודע ועוד איך לעניין ארגזי השמפניות שנטען שנרכשו לרעייתו. לפי עדותה, בנוכחות נתניהו דנו בשינוע השמפניה, ארגזי היין התוסס הובאו למעון והונחו על רצפת המטבח. יתרה מזאת, באחד המקרים הנהג של מילצ'ן מסר את השמפניה לביבי עצמו. אם תתקבל גרסה זאת, הדבר יקשה על נתניהו לומר שלא היה מודע, גם אם יוכל לטעון שלא היה מודע להיקף.

מותר לקבל מתנות מחברים – טייק #2

"נתניהו ומילצ'ן היו חברים, אין ספק", העידה קליין. עוד לפני שנגיע לחצי השני של המשפט שלה, אפילו בשש המילים האלה, שתואמות את טענת נתניהו - טמונה סכנה פוטנציאלית עבורו. אם הם חברים כל כך טובים, תטען התביעה, מדוע לא נמנע נתניהו מלעסוק בענייניו של מילצ'ן באופן גורף?

פה הגיע הזמן להכניס למשוואה את השם שכבר כמעט הספקתם לשכוח (לא באמת): שלמה פילבר. פילבר העיד כי נתניהו שלח אותו לדבר עם מילצ'ן בעניינים הנוגעים לתקשורת. אם אכן אלו פני הדברים, יכול בית המשפט לקבוע שמדובר בניגוד עניינים. נתניהו מצדו יטען כי מדובר בחברות נטולת אינטרסים מסוג זה, וכי לא טיפל ולא עשה לטובת מילצ'ן משהו מיוחד.

ההגנה צפויה לטעון שנתניהו לא ידע על השמפניות של שרה - אלא שקליין העידה שהוא היה מודע ואפילו מעורב בשינוע הארגזים

ובחזרה למשפט של קליין. היא העידה: "ארנון אהב את הכוח הזה, אהב לומר שהוא חבר של ראש הממשלה. איני יודעת אם היה משתף פעולה (במתנות) אם לא היה מקבל את הדלת הפתוחה והקו הפתוח לנתניהו".

פה הדברים מסובכים – או מסבכים, תלוי מה יהיה בהמשך – אף יותר. למשפט הזה, שנבלע ברצף הכותרת, יכולה להיות משמעות גדולה. אם נתניהו ידע שהוא מקבל את המתנות בשל כוחו, בשל תפקידו, בקשר לתפקידו – זאת עבירה פלילית מובהקת.  

גם קו ההגנה של נתניהו, שאומר כי היה לו ייעוץ משפטי לפיו הוא יכול לקבל מתנות – "חוץ מדירה", כפי שאמרה שרה נתניהו לקליין, לפי עדותה – רלוונטי מאוד: נתניהו, תטען ההגנה, הסתמך על עצה משפטית שקיבל, שאפשר. אך גם אם היה ייעוץ כזה, מן הסתם הוא היה ביחס למתנות המתקבלות מחבר במסגרת החברות, ולא בהקשר לתפקיד הציבורי של נתניהו (וספק אם על היקף כזה, אבל זה דיון אחר).

כל המורכבות הזאת מתרחשת בלי שדיברנו עוד על עבירת הפרת האמונים כשלעצמה וכשאנחנו רק בתחילת היום השני לעדות. העדות של קליין צפויה להימשך עד הפגרה וגם אחריה, בתחילת ספטמבר. מוקדם לומר אם בכלל, ואם כן אז איך, העדות הזאת תשפיע על הבחירות. מוקדם לומר כיצד תתגלגל. דבר אחד בטוח: יהיה מעניין, ויהיה סוער, כמו תמיד בתיק הזה, כמו שמפניה מבעבעת.