ביידן, אתמול
צילום: רויטרס

הפגישות, החום ותקלות מביכות: ההכנות לביקור ביידן

ציוד, מסוקים ואמצעי אבטחה רבים החלו להגיע לישראל הערב ברכבת אווירית לקראת הגעתו של הנשיא • ראש הטקס במשרד החוץ, גיל השכל, סיפר לכאן רשת ב על מאחורי הקלעים של הביקור הנשיאותי • הרצוג יעניק לביידן את העיטור הגבוה ביותר
גילי ומנליס
07 ביולי 2022
15:29
עודכן ב 20:48

כשבוע לפני ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בישראל: ציוד, מסוקים ואמצעי אבטחה רבים החלו להגיע לישראל הערב (חמישי) ברכבת אווירית לקראת הגעתו של הנשיא. ביום רביעי ביידן צפוי לנחות בישראל בשעות הצהריים ולהתקבל בטקס קצר. לאחר מכן הוא ימשיך לביקור בבסיס פלמחים וביד ושם. 

ביום חמישי, היום המרכזי של הביקור, הנשיא האמריקני צפוי להיפגש עם ראש הממשלה יאיר לפיד וכל הצמרת המדינית ביטחונית, עם הנשיא יצחק הרצוג וגם עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. ביום שישי, כפי שפורסם בכאן חדשות, ביידן יבקר במזרח ירושלים, בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה. שם הוא צפוי להכריז על תרומה של כ-200 מיליון דולר. זו תהיה הפעם הראשונה שנשיא אמריקני מבקר שם. עוד הוא צפוי להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטיני אבו מאזן בבית לחם. 

ראש הטקס שאחראי על הביקור במשרד החוץ, גיל השכל, סיפר היום לכאן רשת ב על ההכנות. "יש שני אירועים מרגשים שמתוכננים", הוא אמר לגילי כהן ורונן מנליס. "הוא פוגש שתי ניצולות שואה ביד ושם, ואנחנו משתדלים שהמפגש יהיה אישי, בלי עיתונאים. אופציה שמתהווה היא השתתפות שלו בפתיחת המכביה, נשיא ארצות הברית באולימפיאדה של היהודים". 

האזינו לריאיון המלא עם גיל השכל לכאן רשת ב

השכל סיפר כי זה יהיה ביקורו העשירי של ביידן בישראל, והוסיף שלגילו המתקדם של הנשיא האמריקני אין משקל בתכנון הביקור - אך למזג האוויר הישראלי בהחלט יש. "בסוף אנחנו מכירים היטב את המדינה על סגולותיה ואתגריה, תמיד יש תרחיש לכל דבר ואנחנו לוקחים אותו בחשבון. אנחנו משתדלים להימנע כמה שיותר מספונטניות ועושים מאמצים כבירים מול כל אנשי הקשר בכל האתרים כדי שלא יהיו לנו אירועים לא נעימים של התפרצויות והתנהגויות מביכות", הוא אמר. 

הרצוג יעניק לנשיא ארה"ב את העיטור הגבוה ביותר

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, יעניק את "עיטור הנשיא" לנשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, במהלך ביקורו בישראל בשבוע הבא. כך הודיע היום בית הנשיא. על פי ההודעה, העיטור יוענק לביידן "על היותו ידיד אמת של מדינת ישראל, על מחויבותו ארוכת השנים לביטחון ישראל ועל מאבקו נגד קולות של שנאה אנטי-ישראלית ואנטישמית ברחבי העולם".

 יוענק לנשיא ביידן: עיטור נשיא מדינת ישראל (צילום: דוברות בית הנשיא)

"עיטור הנשיא" הוענק בעבר ל-26 זוכים וזוכות. מדובר בעיטור פרי יוזמתו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שהוענק לראשונה בשנת 2012. מדובר בעיטור הראשון שמעניק הנשיא הרצוג מאז נכנס לתפקידו. בעבר הוענק העיטור לנשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה, קנצלרית גרמניה לשעבר אנגלה מרקל, חתן פרס נובל לשלום אלי ויזל ומזכיר המדינה האמריקני לשעבר הנרי קיסינג'ר.

הנשיא ביידן יגיע לישראל ביום רביעי, 13 ביולי, כחלק מביקורו במזרח התיכון שיימשך עד 16 בחודש. נסיעתו של ביידן תכלול ביקור בישראל, בשטחי הרשות הפלסטינית ובסעודיה. ביידן יפתח את ביקורו בישראל ולאחר מכן יבקר בסעודיה ב-16-15 ביולי, שם ייפגש עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. בזמן הביקור צפוייה פסגה וירטואלית של מנהיגי ישראל, ארצות הברית, הודו ואיחוד האמירויות.