מעבר כרם שלום
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הלחץ על הג'יהאד: זעם בעזה בגלל עצירת כניסת הפועלים

התסיסה האזרחית מפעילה לחץ על חמאס שמעוניין להחזיר את הרגיעה ברצועה, מה שמגביר את הלחץ על הג'יהאד • מדובר ב-14 אלף פועלים ובני משפחותיהם שאיבדו את הכנסתם היומית, שעומדת על 800 שקלים בממוצע • הכוננות וסגירת הכבישים תימשך גם מחר
אליאור לוי ואיציק זוארץ
03 באוגוסט 2022
23:02

ברקע המתיחות בימים האחרונים בדרום, ברצועת עזה החלה תסיסה אזרחית פנימית. זאת בעקבות עצירת הכניסה של פועלים עזתים לישראל, בעקבות סגירת המעברים כרם שלום וארז. מדובר בתסיסה לא שכחיה שמאיצה בחמאס להגביר את הלחץ על הג'יהאד האיסלאמי להשיב את הרגיעה. 


14 אלף פועלים מעזה, שהתרגלו להיכנס לישראל, יושבים בבית כבר יומיים ומפסידים הכנסה על אובדן ימי עבודה. מדובר על אובדן ממוצע של 800 שקלים לכל פועל. עקב כך הפועלים ובני משפחותיהם מוחים על כך שהם נענשים על משהו שאין להם קשר אליו בעקבות איומי הג'יהאד האיסלאמי.

חמאס רגיש מאוד למחאות אזרחיות משום שתושבי עזה מטילים את האחריות למצבם עליו כריבון בשטח. כך שהנהגת ארגון הטרור ברצועה מבינה שהתסיסה הזאת יכולה להתהפך גם עליה. זו אחת הסיבות המרכזיות שבגינה חמאס מפעיל את כל כובד משקלו ביממה האחרונה על הג'יהאד האיסלאמי למנוע ירי רקטות לעבר ישראל ולהשיב את הרגיעה.

עם זאת, בשיאה של המתיחות הנמשכת מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, נמצא בביקור באיראן ושם הוא נפגש עם בכירי הממשל בטהרן. כך שמגעים וניסיונות שכנוע להרגעת המצב לא צפויים להגיע משם. 

גורם ביטחוני: התרעה על ירי מעזה – עדיין ברמה גבוהה

בתום הערכת מצב במערכת הביטחון, הוחלט כי כוננות בעוטף עזה תימשך לפחות עוד יממה. הערכת מצב נוספת תתקיים הערב (רביעי), בסביבות השעה 21:00. גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות כי ההתרעה על ירי מעזה, עדיין ברמה הכי גבוהה. גורם אחר אמר כי הצעדים הוכיחו את עצמם, וקרוב לוודאי שנמנע פיגוע. 


חסימות הצירים הסמוכים לגבול עזה נובעים מהחשש לפיגוע נ"ט או ירי רקטות של הג'יאהד האסלאמי, בתגובה למעצרו של בכיר ארגון הטרור באסם א-סעדי בשומרון - חשש שטרם הוסר. הצירים ביישובי העוטף חסומים, הרכבת עדיין לא חידשה את הפעילות בין אשקלון לשדרות, ואזורים קרובים לרצועה עדיין אסורים למבקרים.


לאור ההערכות שהמצב בעוטף יימשך בימים הקרובים: מרבית חברי קיבוץ כרם שלום יצאו להפגה בירושלים, בקיבוץ יישארו כעשרה חברים במהלך סוף השבוע.