צביקה פיק
צילום: משה שי, פלאש 90

"היה אליל": עולם המוזיקה נפרד מצביקה פיק

צביקה הדר סיפר בכאן רשת ב על אגדת הפופ: "היה אליל גדול, פסקול חיינו" • דנה אינטרנשיונל ספדה לו: "תישאר אייקון לנצח" • נשיא המדינה מסר: "חידש את הנוף התרבותי הישראלי וחולל בו שינוי" • רה"מ לפיד: "שיריו ומנגינותיו חדרו ללב ולתרבות הישראלית"
דורית אסרף מזרחי ושני נחשוני
14 באוגוסט 2022
14:13
עודכן ב 19:53

מוזיקאים, אמנים ואנשי תרבות נפרדו היום (ראשון) מ"מלך הפופ הישראלי" צביקה פיק שהלך לעולמו בגיל 72. הם סיפרו על כוכב הפופ שפרץ לתודעת הקהל במחזמר "שיער", הצחוק והכריזמה שליוו אותו והקריירה המוזיקלית המפוארת שהפכה לפסקול של הפופ הישראלי. 

מרגלית צנעני סיפרה למאיה ראכלין בריאיון בכאן 11: "זה שוד ושבר. בשורת איוב איומה ונוראה ביותר. מת מלך, מלך. כבר ב'שיער' הבנו שהוא כוכב על. אי אפשר שלא היה להבחין בכישרון ובכריזמה שלו.יש עצב גדול על חבר מופלא, לא אשכח לו את פרצי הצחוק. כל לחן הוא הפך לאגדת מוזיקה". 


צדי צרפתי אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב: "כל שיר שלו עדיין נשמע כאילו הוא נכתב היום. הוא היה תמיד מצחיק אותי, חכם, ציני, חזק מאוד בראש, עור של פיל. תמיד הערצתי אותו על העניין הזה בעיקר. מוזיקאי מאוד מוכשר וזמר אדיר, זמר עם נוכחות קולית אישית הוא הביא לארץ דבר אחר וחדש". 

צביקה הדר סיפר לאסתי פרז על העבודה המשותפת איתו: "הוא מעלה מעלה עכשיו. היה אליל גדול, פסקול חיינו. עשה את הדברים באופן שונה וייחודי. היתה לו תמיד תחושה שהוא לא מקבל את הכבוד שמגיע לו, וב-'כוכב נולד' הוא קיבל סופסוף כבוד של גדולים". 

"רבים לא יודעים, אבל הוא היה איש מאוד מצחיק. פעם אחת הוא חייג אליו ולא חזרתי אליו. יום לאחר מכן חזרתי אליו והוא אמר לי - 'תגיד, אם אלטון ג'ון היה מתקשר למדונה – מדונה לא הייתה מחזירה לו טלפון?'", הוסיף הדר. 

דנה אינטרנשיונל, שפיק הלחין לה את השיר "דיווה" איתו זכתה באירוויזיון, נפרדה ממנו: "אני אוהבת אותך מאוד. לא אמרנו את זה זה לזו וזו לזה בחיים. אתה חרוץ בלתי נלאה, לא מוותר לקשיים, לא נכנע לרגשות וחדור מטרה. הופתעתי הבוקר מעוצמת הכאב כשקבלתי הבוקר את הבשורה, בכיתי. שנים שלא הצלחתי לבכות ופתאום זה השתחרר. אתה תשאר לנצח אייקון תרבות ישראלי, פורץ דרך, מלחין מחונן. מלך הפופ של ישראל".

ניקי גולדשטיין, שהיה זמר ליווי של פיק, סיפר בכאן רשת ב: "הוא היה איש מאוד מצחיק, היה לו הרבה הומור. אדם שהוא אייקון ובולט ברור שכולם ירצו לחקות אותו". 

ראש הממשלה יאיר לפיד מסר: "צביקה פיק שר 'מוזיקה ללב היא חודרת' - משפט שמתאר בדיוק רב את שיריו ומנגינותיו שחדרו ללב ולתרבות הישראלית והפכו לנכס צאן ברזל. צביקה היה אמן מהפכני בדורו, מעמודי התווך של הפופ הישראלי. צביקה הלך היום לעולמו, אך השירים והמנגינות שהותיר אחריו ימשיכו להתנגן עוד שנים רבות". 

40 שנה ל"מוסיקה" של צביקה פיק | האזינו להסכת

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד לזמר והיוצר: "צביקה פיק חידש את הנוף התרבותי הישראלי וחולל בו שינוי מהפכני. המוזיקה שלו חדרה ללבבות, כמילות השיר, והפכה לחלק בלתי-נפרד מפסקול חיינו. כשרונו יוצא-הדופן כיוצר הניב לתרבות הישראלית פנינים יפהפיות. הוא היה ישראלי כל כך, והתחבר באופן עמוק לשורשים העבריים העשירים שלנו, ובה בעת שיקף את יופי פניה של מדינת ישראל בעולם כולו. קולו ולחניו ימשיכו להתנגן באוזנינו האוהבות לשנים קדימה". 

שר התרבות והספורט חילי טרופר מסר: "עצב גדול על מותו של הזמר והיוצר צביקה פיק, מגדולי אמני ישראל. פיק היה אחד מאבני היסוד של המוזיקה והתרבות הישראלית. הלהיטים שיצר נכנסו לכל בית בישראל וחדרו לאלפי לבבות והביאו לישראל הישגים כבירים, דוגמת הזכייה באירוויזיון 1998. אני בטוח שהצלילים אשר פיק הביא לעולם, ישארו כאן שנים רבות וימשיכו להיות חלק משמעותי מהפסקול הישראלי".