תחנת הכוח הגרעינית בבושהר שבאיראן
צילום: אי-פי

באיראן מדווחים על "ויתורים" של ארה"ב בהסכם, בישראל חוששים

ב"איראן אינטרנשיונל" פורסם שההסכם ייושם ב-120 יום ויכלול חילופי אסירים • בנוסף הוא יכלול הקלה בעיצומים על מוסדות איראניים • חשש בישראל מוויתורים בהסכם הגרעין: ראש המל"ל יטוס לארה"ב • גורם מדיני בכיר אומר כי רה"מ לפיד מקיים סבב שיחות עם בכירים אירופים ואמריקנים בנושא: "הגיע הזמן לקום וללכת מהמו"מ"
גילי כהן ורם ברנדס
18 באוגוסט 2022
19:00
עודכן ב 22:55

"איראן אינטרנשיונל" פרסם הערב (חמישי) את רשימת ה"וויתורים" שארצות הברית לכאורה הסכימה לתת לאיראן במהלך השיחות בווינה. לפי הדיווח, הרשימה מועברת בחוגים המקורבים לממשל ראיסי. ברשימה, כפי שפורסמה, נכתב כי ההסכם יישום בטווח של 120 ימים, ויביא לחילופי אסירים בין איראן וארצות הברית. 

לפי הדיווח הרשימה כוללת את הורדת העיצומים על 17 בנקים, הפשרה מיידית של נכסים איראניים בקוריאה הדרומית, בשווי מוערך של 7 מיליארד דולר, והקלת העיצומים על 150 מוסדות. בנוסף נכללה מכירת 50 מיליון חביות נפט ב-120 יום, ביטול מיידי שלושה צווים נשיאותיים מתקופת הנשיא האמריקני לשעבר דונאלד טראמפ, והחרגת חברות זרות מעיצומים במקרה של פרישה של ארצות הברית.

בישראל מביעים חשש מוויתורים של הרגע האחרון בהסכם הגרעין. גורם מדיני בכיר אמר היום כי ראש הממשלה יאיר לפיד מקיים סבב שיחות עם בכירים אירופים ואמריקנים ומעביר להם את המסר, לפיו הגיע הזמן לעזוב את שיחות הגרעין אחרי ההתנהלות האיראנית האחרונה ותשובתה להצעת האיחוד האירופי. בנוסף, בשבוע הבא ייצא ראש המל"ל איל חולתא לשיחות בארצות הברית בנוגע להסכם.


דבריו של הגורם המדיני הבכיר מגיעים לאחר דיון שקיים היום ראש הממשלה לפיד עם שר הביטחון בני גנץ, ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט וכן בכירים במערכת הביטחון, בנוגע להיערכות הישראלית לקראת אפשרות של חתימה על הסכם בין איראן למעצמות.

לפי הגורם הבכיר, ההצעה שהוגשה על ידי האיחוד האירופי לא עומדת בקנה אחד עם ההתחייבויות שנמסרו על ידי האמריקנים. "איראן סירבה להצעה ולכן הגיע הזמן לקום וללכת", מסר הגורם הבכיר. "כל דבר אחר מעביר מסר חזק של חולשה. עכשיו הזמן לשבת לדבר על מה עושים בהמשך כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני".

עוד הזכיר אותו גורם מדיני את נקודת המחלוקת בנוגע לתיקי החקירה הפתוחים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואת הדוח האחרון של סבב"א בנושא. יש לציין כי בימים האחרונים טענו בישראל כי התשובה האיראנית להצעת האיחוד האירופי הייתה "כן, אבל" ולא סירוב מוחלט.

בתוך כך, לפיד כבר שוחח בנושא עם קנצלר גרמניה אולף שולץ, חבר הקונגרס האמריקני טד דויטש ושגריר ארצות הברית בישראל תום ניידס, וצפוי לקיים שיחות נוספות.