מחבלי חמאס

לא רק כדורגל: קטאר, המונדיאל והשקט מעזה

בדוחה מפעילים לחץ על חמאס ודורשים שקט ברצועה עד שיסתיימו המשחקים, אבל הסכנה מכיוון הג'יהאד האסלאמי נותרת בעינה. גם איתם מנסים הקטארים לדבר במטרה להוריד את המתיחות מול ישראל
אליאור לוי
02 בדצמבר 2022
20:13
עודכן ב 23:25

קטאר מפעילה לחץ רב על חמאס מאז תחילת המונדיאל ודורשת שיישמר שקט ברצועת עזה עד תום המשחקים. כך פורסם היום (שישי) בחדשות שישי בכאן 11. מי שמפעיל את הלחץ הוא השליח הקטארי לעזה, מוחמד אל-עמדי שנשלח לרצועה בתחילת הטורניר ושב לארצו לפני כמה ימים. המסר מועבר בעיקר לחמאס, אבל הקטארים מנסים לדבר גם עם הג'יהאד האסלאמי במטרה להוריד את המתיחות מול ישראל, שהגיעה לשיאה אתמול בעקבות בעקבות חיסול שני בכירי הארגון בג'נין.

לקטאר יש את היכולת להפעיל מנועי לחץ על עזה בעקבות היותה  "הפטרון הפיננסי" של הרצועה. החשש הקיים עדיין הוא שהג'יהאד האסלאמי, שאינו מחזיק בעול השלטון ברצועה ואינו מתיישר תמיד עם ההנחיות, יחליט להמרות את פיהן של קטאר ושל חמאס וינסה להוציא בכל זאת נקמה מתחומי הרצועה.

כפי שדווח אמש בחדשות הערב בכאן 11, הלחץ על הג'יהאד האסלאמי מגיע גם מכיוון חמאס עצמו, שדורש שלא לנקום מרצועת עזה על חיסול הבכירים - אלא מהגדה המערבית. יחד עם זאת, לחמאס אין שליטה מוחלטת על הג'יהאד בעזה, וזה הוכח גם לפני חודש וגם במהלך המתיחות טרם מבצע "עלות השחר". בתוך כך, בישראל נערכים לירי רקטות מרצועת עזה ובמערכת הביטחון העלו את רמת הכוננות במערכי ההגנה האווירית בדרום הארץ.