מאיר פרוש
הדס פרוש, פלאש 90

עדות דרמטית: ״מקורבי השר המיועד לאחריות על הילולת מירון ניסו לשחד במיליוני דולרים״

ישראל דיסקינד, ממובילי מאבק המשפחות להקמת ועדת חקירה לאסון מירון, העיד בפני חבריה, כי מי שניסה לסכל את הקמתה היה מקורב לח"כ מאיר פרוש, שמיועד להיות השר שאחראי על מירון | חשיפת כאן חדשות
משה שטיינמץ
08 בדצמבר 2022
20:03

בינואר השנה הגיע ישראל דיסקינד, ממובילי מאבק המשפחות השכולות מאסון מירון, לתת עדות בוועדת החקירה הממלכתית לאסון, וטען כי מי שעומד, לכאורה, מאחורי הניסיון לסכל את הקמת ועדת חקירה, הוא לא אחר מאשר מקורב לחבר הכנסת מאיר פרוש. אותו פרוש, שבמסגרת המו"מ להרכבת הממשלה, מיועד לכהן כשר האחראי על מירון. בהקלטות שנחשפו הערב (חמישי) בכאן חדשות, נשמע דיסקינד מספר על השיחות שקיבל, בהן הוצע לו שוחד על מנת שהמשפחות יירדו מהרעיון של הקמת ועדת חקירה. פרוש, למרות העדות של דיסקינד, לא זומן בשום שלב להעיד בפני הוועדה.

דיסקינד, אח שכול מאסון מירון, הגיע לעדות שאינה פומבית מול הצוות המשפטי של ועדת החקירה הממלכתית, במסגרתה אחת הנציגות שואלת אותו לפשר פרסום בתקשורת. באותו פרסום, נטען כי קיבל הצעה כספית בתמורה לזניחת הרעיון להקים ועדת חקירה ממלכתית.

הנציגה בוועדה: ראיתי גם איזושהי התבטאות שלך בתקשורת על זה שהציעו לכם כסף על זה שתרדו מוועדת החקירה?

דיסקינד: כן. אני מעדיף שזה לא ייפתח לשום מקום.

אנשי הצוות של חברי הוועדה, שואלים אותו על כתבה שפרסם ויקו אטואן בכאן חדשות, שלושה חודשים לפני כן. באותה כתבה נשמעה הקלטה של עסקן, שמציע תרומה במידה והמשפחות יירדו מקידום ועדת החקירה לאסון.

חשיפת כאן חדשות: העדויות מאסון מירון

• ההקלטה המטלטלת שמגלה לראשונה את המחדל

• הפגישה הסודית של צמרת המשטרה אחרי האסון

• הקלטות הקשר המצמררות של מפקד מחוז צפון

• "יש מפולת של אנשים": השוטרים בלב זירת האסון

• עדויות השוטרים שקראו לתגבור וזכו להתעלמות

רק אחרי שאנשי הוועדה לוחצים אותו, מגלה דיסקינד מי עומד מאחורי הקול המעוות  - אדם המקורב לטענתו, לחבר הכנסת מאיר פרוש מיהדות התורה, שכעת מיועד לתפקיד השר האחראי על מירון בממשלה הבאה.

דיסקינד לוועדה: אני לא רציתי לפתוח את זה, כי בסופו של דבר זה מישהו מתוך המשפחות שהוא קשור לפרוש.

נציגת הוועדה: שהוא קשור לפרוש? אוקיי.

נציג הוועדה: הוא בצד השני של ההקלטה הזו בעצם?

דיסקינד: כן.  

בפני אנשי הצוות של הוועדה מספר דיסקינד, כי אנשי פרוש, שהתנגד בעבר להקמת ועדת החקירה, עומדים מאחורי הצעת השוחד.

דיסקינד: תראי, בסופו של דבר אם הפנייה הזאת הגיעה מבן אדם שהוא עסקן, אבל הוא קשור לפרוש, באותה שנייה התחלתי לברר איך פרוש קשור.

נציג הוועדה: אתה יכול לפרט איך חיברת בעצם בין הבן אדם שפנה אליך עם הדרישה לרדת מהוועדת חקירה לפרוש?

דיסקינד: עשיתי בירור מי הבן אדם, איזה חסידות הוא, אצל מי הוא מסתובב, מי זה. הבנתי שהוא מקושר לאחד הפוליטיקאים, ואמרתי שנייה, הפוליטיקאי זה לא חשבתי שהוא קשור. ואז התחלתי.

נציג הוועדה: לא חשבת שפרוש קשור?

דיסקינד: לא. מה ליצמן קשור? פינדרוס קשור? יש פוליטיקאים שלא קשורים לזה.

אבל המשפחות לא התפתו, ודיסקינד ממשיך וחושף בפני אנשי ועדת החקירה כי קיבל מסרים נוספים ממקורבים למי שמבקש עכשיו להיות השר האחראי על מירון, מסרים נגד התמיכה של המשפחות בוועדת החקירה.

דיסקינד מעיד בפני הוועדה: בליל שבת הגיע אליי מוטי דייטש, עסקן הוא אחד מהעסקנים של פרוש. הוא אח של חונה, הם האנשים החזקים בג'מעה של מאיר פרוש. אומר לי חבל על האנרגיות שלך, חבל, חבל. אמרתי לו מה? הוא אומר לי תשמע עם כל הכבוד לך, אתה בולדוזר, אבל תראה מה קורה עכשיו במירון, הכל נשאר אותו דבר. עם כל זה שהקימו וועדת חקירה, במירון הדברים מתנהלים אותו דבר.

נציג הוועדה שואל את דיסקינד: למה הוא נהנה מזה אבל, שאתה עובד לחינם?

דיסקינד: כי בסופו של דבר זה סוג של אמרנו לכם, אמרנו לך שלא צריך כלום מוועדת החקירה הממלכתית.

דיסקינד אומר בהמשך לאנשי ועדת החקירה: אנחנו מצפים לראות גם את הנציגים שלנו, שאנחנו בחרנו בהם נותנים תשובות, אין פה, אין הנחה לאף אחד. שזה דרעי, אייכלר ופרוש.

פרוש לא זומן לוועדה, למרות הטענות על מעורבותו רבת השנים בענייני מירון. כעת, הוא יהיה זה שימלא את תפקיד השר החדש – עליו המליצה הוועדה בדוח הביניים.

מלשכת ח"כ פרוש נמסר בתגובה: ״מדובר בשקר גמור מהסוג המתועב ביותר. אדרבה, ח״כ פרוש דורש להמשיך את הבדיקה והחקירה בעניין זה ולמצות אותה עד תום. נזכיר שבשום שלב ח״כ פרוש לא היה מעורב ואפילו לא זומן לעדות בוועדה, כך שגם מבחינה תיאורטית הסיפור הזה אינו נכון".