יצחק קלפטר

"הלך מאיתנו גיבור תרבות ענק": עולם התרבות נפרד מיצחק קלפטר

אריק סיני נפרד מקלפטר: "היינו חברים חמישים שנה. אני אבל עליו כמו על אח אהוב"
דורית אסרף מזרחי ושני נחשוני
08 בדצמבר 2022
21:25
עודכן ב 23:08

אנשי תרבות ופוליטקאים נפרדים מאחד מגדולי המוזיקאים בארץ, יצחק קלפטר שהלך לעולמו היום (חמישי) בגיל 72. אריק סיני, שעבד רבות עם קלפטר אמר בחדשות הערב בכאן 11: "לא מאמין שיצחק עזב. היינו חברים חמישים שנה. אני אבל עליו כמו על אח אהוב. אני חושב שהוא היה רוצה שנזכור את השירים הרבים והנפלאים שכתב. יצחק היה פיסת אמת מהלכת ובעל צניעות ואצילות נפש שאין דומה לה". 

הזמר דיוויד ברוזה התוודע על מותו של יצחק קלפטר בזמן מופע מחווה שהתקיים הערב לכבודו בתיאטרון הבימה. בדמעות, אמר בזרוזה "הלך מאיתנו גיבור תרבות ענק". עוד בטרם הידיעה על מותו של קלפטר, ביצע ברוזה את השיר שכתב לו קלפטר - ״שיר אהבה בדואי".

צילום: מוטי קמחי

דני סנדרסון, חברו של קלפטר בלהקת "כוורת" כתב: "זהו ערב עצוב, אני נפרד מחבר יקר וותיק, אמן דגול, שותף לדרך ארוכה ואחד מעמודי התווך של המוזיקה הישראלית. במפגש האחרון של הלהקה, לפני כמה חודשים, התיישבנו לשיר ולנגן, מעין ג'אם סשיין חברי שקיימנו פעם בשנה. על אף היותך שברירי וחלש, ברגע שלקחת את הגיטרה ליד, מכאוביך נעלמו והקסם שלך השתלט על החדר. כולנו הסתכלנו עליך, כמו תמיד, בפליאה ונהננו כמו ילדים שזה עתה הקימו להקה חדשה. כשנפרדתי ממך באותו יום, לא ידעתי שזו תהיה פגישתנו האחרונה. אנצור את הרגע הזה ורגעים רבים אחרים בליבי לעד. תנחומיי למשפחה ולחברים, אוהב אותך יצחק".

מיקי גבריאלוב, שניגן עם יצחק קלפטר בלהקת הצ'רצ'לים, בריאיון לכאן|רשת ב': "לפני חודשיים דיברנו, הוא התגעגע לגיטרה כי כבר לא היה יכול לנגן. הצליל של יצחק היה הצליל שלו, בלי אפקטים. תמיד היה מלודיסט. הוא יישאר בזיכרון של כולם כמוזיקאי גדול עם שירים יפים מאוד"

הזמר אביב גפן: "קלפטר היה הצליל המכוון שפילח לי את הלב בכל פעם. תודה על שירים נצחיים שחיבקו הרבה אנשים בודדים".

ברי סחרוף כתב: "עצוב על לכתו של יצחק קלפטר, מגדולי הגיטריסטים והמוזיקאים בארץ, שאהבתי והערצתי".

ירמי קפלן כתב על קלפטר: "אני חש צער ויגון, ובמקביל שולח ניחומים וחיבוקים לכל קרוביו ומשפחתו של יצחק קלפטר. אחד הגיטריסטים וכותבי השירים המעולים שצמחו כאן. נהניתי מכל המוסיקה שיצאה ממך בכל דרך. אמשיך להנות ממנה גם בהיעדרך. אבל עכשיו אחשוב עליך ממש ולא רק על השיר או על הנגינה בכל פעם שאשמע אותך".

מחברת ״אשכולות״ֹ, הדואגת לזכויות מבצעים של אמני ישראל, נמסר: "חברי הדירקטוריון מבכים את מותו של יצחק קלפטר, מהיוצרים המוסיקליים המוכשרים והמשפיעים בישראל. קלפטר היה מעמודי התווך של הפסקול הישראלי ויצירותיו ימשיכו ללוות אותנו תמיד".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד למוזיקאי והיוצר: ״יצחק קלפטר, צ׳רצ׳יל, נוף הנעורים של רבים מאיתנו, כוכב ״כוורת״ ומלך הגיטרה, מלחין וכותב מחונן. קולו ומנגינותיו ילוו אותנו לתמיד. יהי זכרו ברוך".

שר התרבות והספורט חילי טרופר: ״עצב עמוק על מותו של יצחק קלפטר, שהיה ויהיה תמיד חלק מרכזי מהפסקול הישראלי. קלפטר היה מוסיקאי ויוצר מחונן והצלילים שיצר היו צליל מכוון הישר אל תוך ליבם של המוני ישראלים, צלילים שישארו גם אחרי לכתו. משתתף בצער קרוביו וחבריו, יהי זכרו ברוך".