סמוטריץ' ונתניהו (ארכיון)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבטחה ללא כיסוי: סמוטריץ' ונתניהו סיכמו על עקרונות התקציב - חוק החינוך לגיל הרך יישאר בחוץ?

נתניהו וסמוטריץ' שוחחו וסיכמו את עקרונות התקציב • אך גורמים מספרים כי מדובר במהלך יקר והבטחת הבחירות המרכזית של הליכוד נותרה בחוץ • סמוטריץ' ונתניהו מסכימים לגדר את ההסכמים
ליאל קייזר
24 בינואר 2023
20:15
עודכן ב 20:36

הבטחת הבחירות המרכזית של הליכוד צפויה להישאר בחוץ – ההבטחה לחינוך חינם לילדים בגיל 0-3, כך פורסם היום (שלישי) במהדורת הערב בהגשת מיכל רבינוביץ'.

גורמים כלכליים בכירים מעריכים כי הסיכומים בין ראש הממשלה לשר האוצר הערב ביחס לתקציב המדינה הורידו מהפרק את הבטחת הבחירות לחינוך חינם לגיל הרך. לדבריהם הבטחת הבחירות היקרה ביותר היא חינוך חינם לילדים בני 0-3 בעלות של כ-20 מיליארד ש"ח בשנה, ולכן הסיכום על "גידור ההסכמים הקואליצוניים" ימנע את יישומה. עם זאת, ייתכן שנתניהו וסמוטריץ' יינקטו בצעד מינורי ויאמרו שמדובר בהתחלה של יישום ההבטחה.

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה כי "בניגוד לדיווח, התחלת יישום חינוך חינם מגיל 0 עד 3 תיכנס לתקציב הקרוב והדבר כבר נידון בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר סמוטריץ׳".

לאחר הפגישה יצאה הודעה לפיה השניים סיכמו על עקרונות תקציב המדינה לשנים 2023-2024. מראש הממשלה נתניהו ומשר האוצר סמוטריץ׳ נמסר: "בקרוב מאד, נביא לאזרחי ישראל תקציב וחוק הסדרים אחראיים, מוטי צמיחה ותשתיות, שיגעו בכל שכבות האוכלוסייה, יסייעו במאבק ביוקר המחייה ויצעידו את המשק הישראלי ומדינת ישראל קדימה. אל מול ההפחדות של האופוזיציה ופועלה חסר האחריות שנועדו לפגוע בעוצמתה הכלכלית של מדינת ישראל, הקואליציה מגובשת ואחראית ותעבוד יחד למען אזרחי ישראל. עוצמתה של מדינת ישראל נמדדת גם בעוצמת כלכלתה האיתנה ואנחנו נדאג בעזרת השם שתישאר כזאת".

מוקדם יותר, כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, רה"מ נתניהו נפגש עם נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, על רקע החשש כי הרפורמה המשפטית של שר המשפטים יריב לוין תוביל לירידה בדירוג האשראי של מדינת ישראל. אתמול התפטר אחד מחברי הוועדה המוניטרית של הבנק כדי שיכול להשתתף בפעולות המחאה נגד התנהלות הממשלה והביע חשש כי השינויים במערכת המשפט יגרמו נזק לכלכלת ישראל לשנים קדימה.