דרכון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חצי שנה לדרכון? הנתונים מאחורי מחדל הדרכונים נחשפים

ב-2022 הוגשו 1.5 מיליון בקשות הנפקה - זינוק של 30%. כרבע מיליון מהן היו עבור דרכון זמני • המסלול המיוחד להנפקת דרכונים שיצרה שרת הפנים לשעבר איילת שקד כדי לפתור את העומסים - רק יצר עומסים כבדים יותר
דנה ירקצי
24 בינואר 2023
21:19

בעקבות דרישתו של יו"ר ועדת הפנים יעקב אשר לקיים תוכנית חירום לפתירת משבר הדרכונים מרכז המחקר של הכנסת פרסם דוח בנושא, שחושף את היקף המחדל. לפי נתוני הדוח, שהובאו היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11, זמן ההמתנה של ישראלים ממרחב מרכז לקבלת דרכון היה הארוך ביותר - ועמד על חצי שנה בממוצע.


איפה הישראלים המתינו הכי הרבה זמן?

לפי הדוח, ב-2022, אחרי הקורונה, חל זינוק של כ-30% במספר הבקשות להנפקת דרכון, שעמד על כ-1.5 מיליון. כרבע מיליון מהן היו בקשות לדרכונים זמניים. עוד עלה מהדוח כי המסלול המיוחד להנפקת דרכונים שיצרה שרת הפנים לשעבר איילת שקד כדי לפתור את העומסים רק יצר עומסים כבדים יותר. בנוסף נמצא כי היקף ההנפקות ירד בחצי עם ביטול תגבור כוח האדם במפעלים בנובמבר 2022, ביטול שבוצע למרות העומסים.

יו"ר ועדת הפנים יעקב אשר אמר לכאן חדשות: "הוועדה קיימה לפני שבועיים דיון מעמיק בסוגיית משבר התורים להנפקת הדרכונים וגובה האגרות. כשהוועדה מעלה מספר הצעות לייעול וקבעה דיון מעקב אליו ביקשנו לקבל תכנית סדורה לטיפול במשבר. שר הפנים דאז הרב אריה דרעי נרתם לסוגיה בכל הכוח והורה למנכ"ל המשרד לגבש במהירות תכנית חירום, הטיוטה הוצגה לי וייעשו בה השלמות נוספות בטרם תוצג לוועדה בדיון המעקב שיתקיים בעזרת השם בשבוע הבא".