פרויקט בנייה (ארכיון)
צילום: מיכאל גלעדי

קנסות לקבלנים וסנקציות נגד רשויות סרבניות: התוכנית להורדת מחירי הדיור

הממשלה מקדמת בתקציב וחוק ההסדרים הקרובים תוכנית שמטרתה להגדיל את היצע הדירות. פרטי התוכנית המלאה | פרסום ראשון
ליאל קייזר
25 בינואר 2023
10:13
עודכן ב 10:48

פרסום ראשון: הממשלה תקדם בחוק ההסדרים הקרוב רפורמות שמטרתן להגדיל את היצע הדירות במטרה להוריד את המחירים. בין היתר, במסגרת התוכנית ישללו סמכויות מתן היתרים מרשויות מקומיות סרבניות והפקעת קרקעות מקבלנים שיתעכבו בבנייה.

על פי התוכנית, שנחשפה בכאן חדשות לראשונה בבחצי היום בכאן רשת ב, יינטלו סמכויות מתן היתרי הבנייה מרשויות מקומיות שוועדות התכנון בשטחן מתעכבות במתן היתרים. לפי המנגנון שגובש, שר הפנים יוכל להכריז על רשות מקומית שמתעכבת במתן היתרים ככזו שאינה ממלאת את תפקידה, ולהעביר את סמכויות מתן ההיתרים בשטחה לוועדה חלופית כשמדובר בפרויקטים של 40 דירות ויותר.

סעיף נוסף בתוכנית הוא קביעת יעדי גמר בנייה לקבלנים, הטלת קנסות ושלילת קרקעות ממי שלא יעמדו ביעד. לפי המנגנון המוצע, במועד שיווק הקרקע רשות מקרקעי ישראל תקבע יעד גמר בנייה לקבלן הרוכש את הקרקע בטווח של בין 3 ל-5 שנים ממועד הרכישה. קבלן שלא יכריז שעמד ביעד גמר הבנייה ייקנס בסכום של 4% משווי הקרקע שרכש על כל שנת עיכוב. ככל שיחלפו 4 שנות עיכוב תוכל רשות מקרקעי ישראל לבטל את העסקה עם הקבלן ולהחזיר את הקרקע לידיה.

בנוסף, במסגרת התוכנית, תינתן הקלה לקבלנים בתשלום על הקרקע כדי למנוע עיכוב של פרויקטים והתחלות בנייה בשל בעיות מימון. מוצע שרשות מקרקעי ישראל תאפשר למשך שנתיים לקבלנים לשלם על רכיב הקרקע שרכשו בשלושה תשלומים ולא באופן מידי.  

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס מסר בתגובה: "התוכנית מוכיחה שבזמן שמשבר הדיור רק הולך ומחריף, מדינת ישראל מזניחה את הזוגות הצעירים, וזכאי הדיור. הניתוק של פקידי האוצר, מינהל מקרקעי ישראל והשיכון ממשיך להרחיק אותם מדירה בעתיד הקרוב. כל ניסיון לייצר מסלול שאינו בשיתוף פעולה עם הרשויות נידון מראש לכישלון. המשמעות של הרחבת סמכויות לאלה שנכשלו ונכשלים כבר שנים - זה להישאר עם אותה בעיה, לא לפתור אותה".