-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הטבות לפריפריה ולצעירים: מהפכת מחירים בתחבורה הציבורית

שרת התחבורה רגב מציגה: 50% הנחה לתושבי הפריפריה, 33% לבני 18-26 ונסיעה בחינם לחיילים משוחררים • שרת התחבורה הוסיפה: אם הקו האדום של הרכבת הקלה לא יפעל עד אחרי יום העצמאות, אטיל סנקציות על נת"ע
דנה ירקצי
07 בפברואר 2023
12:51

שרת התחבורה מירי רגב הציגה היום (שלישי) רפורמה חדשה במחירי התחבורה הציבורית. במסגרת הרפורמה צפויה הנחה לנסיעות בין עירוניות מיישובים בפריפריה, הנחה לצעירים בין גיל 18-26, נסיעה חינם לחיילים משוחררים, הורדת גיל הנסיעה החופשית לאזרחים ותיקים והטבות נוספות. הרפורמה נאמדת בהיקף כולל של כ-740 מיליון שקלים. 

רגב הציגה הטבה בשם "פרופיל צעירים" שתעניק 33% הנחה לבני 26-18, במטרה "להרגיל את הדור הצעיר לנסוע בתחבורה ציבורית". הטבה נוספת היא הצערת גיל הנסיעה החופשית לאזרחים הוותיקים - נשים מגיל 62 וגברים מגיל 67. כמו כן, חיילים משוחררים יזכו גם הם לנסיעה חופשית למשך שנה מיום השחרור.

כמו כן, כרטיס החופשי-חודשי מעל 75 ק"מ יוזל ל-500 שקלים, ותהיינה הטבות גם לבעלי מוגבלויות וזכאי ביטוח לאומי בדמות 50% הנחה על כרטיס חופשי-חודשי. בנוסף, הציגה רגב הטבות לתושבי הפריפריה עם 50% הנחה ליישובים במדד פריפריאליות 1-5, ו50% ליישובים בדירוג סוציו-אקונומי 1-5. 

במסיבת העיתונאים אמרה רגב: "רפורמת דרך שווה של קודמתי עיוותה את המחירים, ברור שלא נוכל לחזור לרפורמה של 70 מחירים ניסינו לעשות היגיון להחזיר את המחירים למחירים שפויים ולא מחירים כל כך יקרים"

רגב הציגה במסיבת העיתונאים תוכנית נוספת, להורדת הפקקים ועומסי התנועה, בעלות של 2 מיליארד שקלים. אותה תוכנית כוללת הוספת קווים ותחנות בתחבורה הציבורית, העלאת שכר הנהגים, הוספת תחנות ריענון ואבטחה למניעת אלימות. עוד בתוכנית: רכבת על גלגלים ושאטל ימי מנהריה, הרצליה ותל אביב. 

רגב אמרה בנוסף כי הבהירה לנת"ע כי הקו האדום של הרכבת הקלה יתחיל לפעול אחרי יום העצמאות, ואם לא - משרד התחבורה יפעיל סנקציות נגד החברה: "״מאמינה ומקווה שאחרי יום העצמאות הקו האדום יפעל ואני הבהרתי למנכ"ל שאם אחרי יום העצמאות הקו האדום לא יפעל - אתם תראו מה תהיה העמדה של משרד התחבורה בעניין הזה״.