מטוס אדיר
צילום: מתוך אתר לוקהיד מרטין

פרסום ראשון: מטוס "אדיר" קורקע בגלל פגיעת ציפור

בחיל האוויר חוששים כי החמקן מסוג אף-35, שנחשב למתקדם בעולם, איבד מיכולותיו וממתינים לחוות דעת של לוקהיד מרטין
אמיר בר שלום
16 באוקטובר 2017
19:00

מטוס חמקן ישראלי מסוג אף-35 ("אדיר"), שנחשב למתקדם ביותר בעולם, נפגע לפני כשבועיים במהלך אימון מפגיעת ציפור - כך פורסם הערב (שני) לראשונה בתוכנית "שבע אקטואלי" בכאן 11. באירוע לא היו נפגעים, והטייס הצליח להנחית את המטוס בשלום. עם זאת, המטוס מקורקע מאז המקרה ולא ברור מתי יחזור לפעילות - אם בכלל. 

בחיל האוויר חוששים כי על אף התכנון להשמיש את החמקן מחדש, לא ברור אם הוא ישמור את יכולת החמקנות שלו. בצה"ל אישרו את הפרטים ומסרו כי בשום שלב לא נשקפה סכנת חיים לטייס וכעת ממתינים לחוות דעת של חברת "לוקהיד מרטין", יצרנית המטוס, באשר למידת הנזק שנגרם לו.

כיום יש לחיל האוויר שבע מטוסים מסוג אדיר ועלות כל אחד מהם 110 מיליון דולר. באוגוסט הושלמה עסקה לרכישת עוד 17 מטוסים מסוג זה לחיל האוויר הישראלי, ובסך הכול ישרתו בחיל האוויר 50 מטוסים שכאלו בשתי טייסות. ההיקף הכולל של העסקה לרכש 50 המטוסים נאמד בשבעה מיליארד דולרים וחצי.

מדובר צה"ל נמסר: "הטענות האמורות אינן נכונות. לקראת נחיתה שגרתית של מטוס האף-35, התגלו שתי פגיעות בגוף המטוס בעקבות היתקלות בציפורים. המטוס ביצע נחיתה רגילה בבסיס ונשלח לטיפול אחזקתי כמקובל בעקבות פגיעות מסוג זה. המטוס יושמש ויחזור לטיסה בימים הקרובים".

אלוף משנה במילואים נרי ירקוני אמר בתוכנית שבע אקטואלי כי "מבחינת פגיעה של ציפור אין הבדל בין פגיעה של אף 35 או מטוס אחר – הסיכון הוא אותו סיכון". לדבריו, "מה שצריך לעשות זה פשוט לא לפגוש אותן. אפשר להרחיק אותן ממקומות ההמראה והנחיתה. גם הנתיבים של נדידת הציפורים הם די קבועים. אם בכל זאת פוגשים ציפור מקרוב אין לטייס מה לעשות".