צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מרכז הליכוד תובע: החלת החוק הישראלי מעבר לקו הירוק

יותר מ-800 חברי מרכז ליכוד דורשים כינוס שעשוי לסנדל את רה"מ נתניהו מימין
יואב קרקובסקי ורועי ינובסקי
10 בנובמבר 2017
21:49
עודכן ב 23:18

יותר מ-800 חברי מרכז ליכוד תובעים לכנס את המרכז כדי לדון בהצעת ההחלטה – להחיל את החוק הישראלי על כל היישובים הישראליים שנמצאים מעבר לקו הירוק. כך פורסם הערב (שישי) ב"חדשות השבוע" בכאן 11.

מפלגת הליכוד תתמוך בהתרת בנייה חופשית בתחומי כל היישובים מחוץ לקו הירוק – גם ביישובים מבודדים. יו"ר המרכז, חיים כץ, בוחר שלא לכנס כעת את המרכז כדי למנוע מראש הממשלה בנימין נתניהו מבוכה מדינית.

היישוב מעלה מכמש | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

החלטה של מרכז הליכוד, יש בה כדי לחייב את כלל נציגי התנועה בכנסת ובממשלה. יחד עם זאת, בשנת 2002 העביר נתניהו החלטה, לפיה הליכוד מתנגד להקמת מדינה פלסטינית, וזאת בניגוד לעמדתו של ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, שהודיע שלא יכבד את ההחלטה. ביוני 2009 נאם נתניהו את "נאום בר אילן" ובו הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות.

על פי ההערכות, נתניהו יחליט אם לקיים בחירות בין סיכום החקירות לבין ההחלטות של הפרקליטות ושל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. למעט יו"ר  הבית היהודי נפתלי בנט, אף סיעה בקואליציה לא מעוניינת בבחירות, ולכן הליכוד נוטה ימינה כדי למנוע מבנט תירוץ אידאולוגי לפרק את הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן | צילום: פלאש 90

החקירה של נתניהו אמש עסקה ברובה המוחלט בתיק 1000 – תיק טובות ההנאה. מקצת החקירה עסקה בתיק 2000. ראש הממשלה לא נשאל כלל על תיק 3000 – פרשת הצוללות. נתניהו נדרש לענות על עדויות שנגבו ולפיהם סייע לאיש העסקים, ארנון מילצ'ן, בשלושה מקרים שונים בתמורה למתנות שקיבל ממנו.

בין היתר, נתניהו חשוד כי פעל להקמת אזור סחר חופשי בבקעת הירדן, בו מילצ'ן והמילארדר ההודי טאטא היו אמורים להיות שותפים. נתניהו ובכירים ישראלים אחרים נפגשו עם טאטא, אולם לגרסת נתניהו וטאטא לא היה מידע על מעורבותו של מילצ'ן במיזם. איש העסקים הכחיש כי נתניהו סייע לו בעניין זה.

עוד חשוד ראש הממשלה כי סייע למילצ'ן בכך שפעל לקידום עסקה למכירת ערוץ עשר ללן בלווטניק, עסקה ממנה הרוויח מילצ'ן. על פי הגרסה של נתניהו, עשה זאת כחלק מגיוס משקיעים והבראת שוק התקשורת.

 בתוך כך, בכירים במשטרה התבטאו היום בחריפות  נגד מה שהגדירו "בליץ תקשורתי של חברי הליכוד", ורמזו כי הוא תוזמן במדויק לשבוע שבו נחקר ראש הממשלה. "רגע לפני החקירה מתעסקים פתאום בליאור חורב ובשכר המפכ"ל. היחידים שידעו את המועד המדויק הם הפרקליטות, המשטרה ונתניהו", אמרו הבכירים.