סאיב עריקאת
צילום: אי-פי

ארה"ב: נסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון אם המו"מ לא יתקדם

בתגובה אמר סאיב עריקאת ל-"כאן" כי הפלסטינים הודיעו לוושינגטון רשמית כי אם יסגרו משרדי אש"ף, הם ישעו את הקשרים עם הממשל
גל ברגר וגילי כהן
18 בנובמבר 2017
09:04
עודכן ב 19:43

הממשל בארצות הברית הזהיר את הפלסטינים כי ישקול לסגור את משרדיהם בוושינגטון אם לא יפתחו במשא ומתן של ממש עם ישראל להשגת שלום - כך אמרו הלילה (שבת) מקורות בממשל האמריקאי לסוכנות הידיעות AP. בתגובה לדיווח אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, כי "מדובר בצעד חסר תקדים ביחסים בין רמאללה לוושינגטון ויהיו לו השלכות מסוכנות על תהליך השלום". בהמשך אמר ל"כאן" בכיר הרשות סאיב עריקאת כי הפלסטינים הודיעו רשמית כי אם יסגרו משרדי אש"ף בוושינגטון, הם ישעו את הקשרים עם הממשל.

בכיר הרשות סאיב עריקאת מגיב לאפשרות שמשרדי אש"ף בוושינגטון יסגרו:
לפי הדיווח, שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, הבהיר לפלסטינים שניסיונותיהם לתבוע מנהיגים ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי יובילו לסגירת המשרד של אש"ף בוושינגטון, משום שאינם עולים בקנה אחד עם סעיף בחוק האמריקני.

בכיר במשרד החוץ של ארצות הברית אמר כי התבטאויות של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעניין לפני כחודשיים הם עילה לנקוט את הצעד על פי החוק. כעת על נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לקבוע בתוך שלושה חודשים אם הפלסטינים אכן החלו לקיים שיחות ישירות עם ישראל.

בתגובה לדיווח, אמר דוברו של אבו מאזן כי "הדבר מהווה מכה למאמצי כינון השלום ופרס לישראל שפועלת לטרפד את המאמצים האמריקניים בכך שהיא מתנגדת לעקרון שתי המדינות וממשיכה לבנות בהתנחלויות". הוא הוסי, כי אף שחלפו חודשים ארוכים ונערכו פגישות רבות עם הצד האמריקני, "לא הוצגו לפלסטינים שום רעיונות (חדשים – ג"ב) – דבר שגורם לממשל האמריקני לאבד את כשירותו למלא את תפקיד המתווך בתהליך המדיני". שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, כי הפלסטינים לא יסכימו לשום לחצים או סחיטה בנוגע למשרדי אש"ף בוושינגטון והם ממתינים להבהרות בנושא מהממשל האמריקני. בראיון לרדיו קול פלסטין אמר כי היו מגעים עם האמריקנים ביומיים האחרונים לאחר ששר החוץ טילרסון לא חתם על התזכיר המתחדש מדי חצי שנה ומאריך את שהות משרדי אש"ף בוושינגטון, וצפויות פגישות נוספות בנושא בתחילת השבוע עם משרד החוץ האמריקני ועם הבית הלבן.

לשכת ראש הממשלה מסרה בתגובה לדיווח: "מדובר בחוק אמריקני. אנו מעריכים את ההחלטה ומצפים להמשך עבודתנו עם ארה"ב לקידום השלום והביטחון באזור". שרי קבינט הונחו הערב על ידי לשכת נתניהו שלא להתראיין בסוגיית הנציגות הפלסטינית בוושינגטון.