יו"ר נכה לא חצי בן אדם אלכס פרידמן

הפנים מאחורי מחאת הנכים: "אם אלכס מגיע להפגנות, כל אחד יכול"

אלכס פרידמן לא רצה לחסום כבישים, אבל הבין שכדי להוביל את מחאת הנכים - הוא צריך לצאת מהפייסבוק. פרויקט מיוחד: 2,342 יומן מחאה, פרק 2
מוריה דביר
23 בנובמבר 2017
13:43

יו"ר "נכה חצי בן אדם" אלכס פרידמן, ממובילי מחאת הנכים ששטפה את הארץ והביאה לחסימות כבישים, נועד היום (חמישי) עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, על רקע עיכוב הממשלה בחקיקת ההסכם להעלאת קצבאות הנכות. פרידמן, שיזם את הפגישה בין השניים, הבהיר בסיומה כי הנכים ערוכים לחדש את פעולות המחאה, אם הצעת החוק לא תועלה עד סוף החודש.

אנחנו, במערכת "כאן חדשות" ליווינו את פרידמן לכל אורך תקופת המחאה. הפרק השני בסדרה "2,342 – יומן מחאה" – מפגיש אותנו איתו.

פרידמן, בן 29 החולה בניוון שרירים, עלה לישראל עם משפחתו כשהיה בן שנתיים. כשהוא החליט שברצונו לצאת מבית הוריו, הבין כי קצבת הנכות – שלא התעדכנה כבר 12 שנים - לא תאפשר לו להתקיים. לקראת הבחירות לכנסת שהתקיימו ב-2015, החליט פרידמן לצאת למאבק להעלאת קצבת הנכות. הכלי שבחר בו היה פייסבוק, שבאמצעותו הפך לאושיית רשת והחל להעביר את המסר: "נכה הוא לא חצי בן אדם".

היום אלכס הוא יו"ר העמותה "נכה, לא חצי בן אדם", דמות מוכרת במסדרונות הכנסת, במשרד האוצר, ובמועצה הלאומית לכלכלה. הוא היה אחד המשתתפים הבולטים במשא ומתן בין הנכים למדינה, והשתתף גם בחסימות הכבישים ברחבי הארץ – למרות שלא התלהב מהצעד הזה ואף כינה אותו "קיצוני". ההסכם ההיסטורי להעלאת קצבת הנכות, לראשונה מאז 2003, רשום בין היתר על שמו.

הפרק הקודם: נעמי וניסים מורביה