טקס חניכת השכונות הבדואיות

עלייה של 30% בשיעור המתגייסים הבדואים לצה"ל

למרות הנתונים, בצה"ל מעריכים כי עד סוף השנה יתגייסו 200 בדואים בלבד מתוך עשרות אלפי מועמדים. היום נחנכו שתי שכונות לחיילים בדואים משוחררים
אסף פוזיילוב
23 בנובמבר 2017
16:26
עודכן ב 16:26

צה"ל דיווח היום (חמישי) על עלייה של כ-30% בשיעור המתגייסים הבדואים בהשוואה לשנה שעברה. עם זאת, המספרים עדיין נמוכים מאוד ביחס לשנים הקודמות. בעוד שלפני מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014 נרשמו כ-300 מתגייסים בכל מחזור גיוס, בצבא מעריכים כי עד סוף 2017 יתגייסו 200 בדואים בלבד מתוך עשרות אלפי מועמדים לשירות.

חניכת השכונות הבדואיות בנגב, היום

היום נחנכו לראשונה שתי שכונות לחיילים בדואים משוחררים ליד בסיס נבטים שבנגב. בשלב הראשון, השכונות מכילות 10 קרווילות, אך לכאן חדשות נודע כי ישנו קושי ליישב אותן בחיילים שלא מהמשפחות המתגוררות במקום, בשל מתיחות בין שבטים שונים.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיע היום לחנוך את השכונות החדשות ואמר: "באנו לתת לחיילים הבדואים תחושה שמעריכים אותם והם רצויים. יש עלייה משמעותית בגיוס הבדואים לצה"ל. פעם ראשונה שיש מאמץ מתואם להראות להם שיש תמורה בעד האגרה ומעריכים אותם".

השר אורי אריאל מהבית היהודי השתתף אף הוא בטקס ואמר: "אנחנו עוד לא בנתונים הטובים של פעם, אבל יש עלייה. צריך להתחשב בשבטיות שבמגזר הבדואי, לכן אנחנו מקימים שכונות קטנות מאוד, של חיילים מאותה משפחה".

בחודשים האחרונים ניתנת עדיפות משמעותית לחיילים משוחררים בקניית קרקע, שנחשבת למצוקה המשמעותית ביותר במגזר הבדואי. העדיפות מתבטאת בקידום בתור במכרז לקרקע, וכן בהנחה של 50%  ממחיר השטח.