הפרות סדר באזור רמאללה
צילום: פלאש 90

עימותים אלימים בגדה ובעזה; הפלסטינים: מפגין נהרג וכ-250 נפצעו

אלפים הפגינו בירושלים, בצפון ובמדינות מוסלמיות בעולם במחאה על ההכרה האמריקנית: "טראמפ אנס את אדמתנו"
כתבי כאן
08 בדצמבר 2017
13:03
עודכן ב 16:55

אלפי פלסטינים הפגינו היום (שישי) בירושלים, בצפון הארץ, בגדה המערבית, בעזה ובמדינות מוסלמיות בעולם במחאה על ההכרזה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על ירושלים כבירת ישראל. בכ-30 מוקדים ביהודה ושומרון ובעזה נרשמו התפרעויות של פלסטינים. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על הרוג אחד ועל כ-250 פצועים.

לדברי צה"ל, כ-3,000 פלסטינים הפגינו ביהודה ושומרון. הם הבעירו צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל ומשמר הגבול. המוקדים המרכזיים בהם היו הפרות סדר הם: קבר רחל, אל-ערוב, טולכרם, קלנדיה ובית אומר. בתגובה להפרות הסדר האלימות, השתמש צה"ל באמצעים לפיזור הפגנות ובירי אזהרה לאוויר על מנת לפזר את ההתקהלויות. שישה פלסטינים נעצרו.

עוד מסרו בצה"ל כי ברצועת עזה הפגינו מאות פלסטינים, בעשרה מוקדים לאורך גדר המערכת. הם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. במהלך ההתפרעויות ירה כוח צה"ל לעבר שני מסיתים מרכזיים.

בשער שכם בירושלים התכנסו כ-200 צעירים. הם קראו קריאות "אללה אכבר" וצעקו: "ירושלים ערבית ופלסטינית". אחרי תפילות הצהריים אמרו כמה מתפללים כי הנשיא טראמפ אנס את אדמתם ועל כן הדבר יכול להוביל לפיצוץ.

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר בראיון טלפוני לערוץ הטלוויזיה של חמאס "אל-קודס" כי "האינתיפאדה שההמונים יצאו אליה היום בשטחים ובעולם הערבי מעבירה שני מסרים: ראשית, התנגדות מוחלטת להחלטה האמריקנית בנוגע לירושלים, ושנית – המוכנות לשלם בדם ובנפש להגנה על ירושלים ואל-אקצה. נפעל בכל דרך להפיל את ההחלטה של טראמפ ולא נסתפק בהפגנות ובגינויים".

אלפים רבים השתתפו בהפגנה גדולה בעיר אום אל-פחם. הפגנה זו, שיזם הוועד העממי בעיר, היא אירוע המחאה הכי גדול שהתקיים עד כה ביישובים הערביים נגד הצהרת טראמפ. ח״כ יוסף ג׳בארין, תושב העיר, נאם בכנס שהתקיים בסוף ההפגנה ואמר ש"הצהרת טראמפ מתכחשת לזכויות ההיסטוריות של העם הפלסטיני בירושלים, ומהווה יריקה בפרצוף הקהילה הבינלאומית". ג׳בארין הוסיף שפעילויות המחאה של הציבור הערבי ימשיכו במהלך השבוע הקרוב, לרבות עצרת מחאה מול השגרירות האמריקאית באמצע השבוע, והפגנה ארצית בגליל ביום ששי הבא.

הפגנה באום אל-פחם (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

בתפילות יום השישי בעיר, הועברו דבריו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח ראאד סאלח, מתא מעצרו: ״האמריקנים חברו לציונים והם יחד מנסים לגזול מאיתנו את אל-אקצא. אנחנו לא ניתן להם - העולם האסלאמי חייב להתעורר ולהבין שאל-קודס ואל-אקצא הם בירת פלסטין".

ועדת המעקב של ערביי ישראל פרסמה מוקדם יותר הודעה ובה הפצירה לצאת ולהשתתף בתהלוכות שמתקיימות בוואדי ערה ובמשולש. בפנייה לתנועות סטודנטים ביקשה הוועדה לארגן מחאות בקמפוסים. אחת מהן אמורה להתקיים ביום ראשון באוניברסיטת תל אביב. את ההודעה על המחאות חתמו בוועדת המעקב במילים: ״ירושלים הפלסטינית הערבית האיסלאמית".

בעמאן, בירת ירדן, השתתפו אלפים בהפגנת תמיכה בפלסטין. הם נושאים דגלים פלסטיניים וירדניים וקוראים קריאות נגד ההכרזה של טראמפ. הפגנות מחאה היו גם בסודן, בלבנון, בתוניס במלזיה ובאינדונזיה.


מערכת הביטחון נמצאת בכוננות מוגברת מחשש להתגברות מהומות והתפשטותן בירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה. צה"ל תגבר כוחות ביהודה ושומרון ובירושלים נמצאת המשטרה בכוננות גבוהה בהר הבית.

השתתפו בהכנת הידיעה: דנה בן שמעון, גל ברגר, ערן זינגר, ענבל תמיר, אורלי אלקלעי, איציק זוארץ ומשה שטיינמץ