מאות עובדי טבע מפגינים נגד הפיטורים: "זה הבית שלנו"

עובדי המפעלים בקריית שמונה ובנאות חובב מתכוונים לקיים צעדות מחאה ולחסום כבישים. נתניהו שוחח עם מנכ"ל טבע ודרש - מזערו פגיעה בעובדים הישראלים
כתבי כאן
14 בדצמבר 2017
11:20
עודכן ב 13:22

מאות עובדים של ענקית התרופות "טבע" מוחים הבוקר (חמישי) על הפיטורים הנרחבים הצפויים בחברה. בשעה 14:00 צפויה הנהלת טבע להכריז על מבנה ארגוני חדש, שמשמעותו תהיה ככל הנראה סגירה של מפעלים. עוד לפני כן, שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנכ"ל טבע קאר שולץ וביקש ממנו למזער את הפגיעה בעובדי החברה הישראלים.

גם בכירי טבע לשעבר צריכים להחזיר את הבונוסים. לפרשנות של שאול אמסטרדמסקי >>


הפגנת העובדים במפעל "טבע-טק" בנאות חובב

הפגנת עובדי טבע בקריית שמונה

מחאת העובדים מתרכזת בשני מוקדים: בקריית שמונה התכנסו מאות מחוץ למפעל באזור התעשייה הצפוני בעיר, חסמו את שעריו והודיעו כי יחסמו גם את כביש מספר 99 בדרך לרמת הגולן. העובדים הניפו שלטים שבהם נכתב "זה הבית שלנו", ו"טבע - טובים בלפטר עובדים". בדרום, עובדי מפעל "טבע-טק" בנאות חובב עזבו את עמדותיהם ב-11:00 במחאה על סגירתו והודיעו על קיום צעדת מחאה שבה ייחסמו כבישים באזור.

בהודעה שתמסור בצהריים, לא צפויה הנהלת טבע לפרט את מספר העובדים שיפוטרו, אלא רק להציג מבנה חדש של התייעלות. על פי גורם בכיר בחברה, המנכ"ל החדש קאר שולץ הגדיר להנהלה כי עד סוף ינואר החברה צריכה להגיע לממדיה החדשים.

בצהריים הודיעה לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא שוחח עם שולץ והביע בפניו דאגה מהמצב של טבע. נתניהו ביקש משולץ למזער ככל הניתן פגיעה בעובדיה הישראלים של החברה, ובמיוחד אלה העובדים בפריפריה, וכי יש לשמור על זהותה הישראלית של טבע. עוד נמסר כי שולץ התחייב בפני נתניהו לעשות מאמץ עליון כדי לצמצם את הפגיעה בעובדים.

רות חשין, ממשפחת מייסדי טבע, בראיון לכאן רשת ב':

היום אישרו מוסדות ההסתדרות את צעדי המחאה שעליהם הכריז אמש היו"ר אבי ניסנקורן, ובהם השבתת המשק ביום ראשון הקרוב עד שעות הצהריים במחאה על גל הפיטורים הצפוי בטבע. בין היתר, יושבתו הרשויות המקומיות, כל משרדי הממשלה, התחבורה הציבורית - כולל רכבת ישראל, "אגד", "דן" והרכבת הקלה בירושלים, חברת החשמל, דואר ישראל, כלל האוניברסיטאות ברחבי הארץ, בתי החולים הממשלתיים, מוסדות כלכליים - בהם בנק ישראל והבורסה לניירות ערך, הכנסת ועוד שורה ארוכה של מוסדות ושירותים. לרשימה המלאה באתר ההסתדרות

במסיבת עיתונאים שקיים, האשים ניסנקורן את הנהלת החברה והדירקטוריון ב"מחדל" כהגדרתו. "עובדי טבע פזורים בכל הארץ - מקריית שמונה ועד הנגב. הם עובדים מצוינים ומסורים. מי שאשם במחדל הזה זה רק הדירקטוריון וההנהלה, הם עייפו את החברה, עשו עסקאות כושלות טעו בעשרות מיליארדי דולרים וידעו להכניס בשנים האחרונות לכיסם מיליוני שקלים. היחידים שנושאים בעלות הם העובדים", אמר יו"ר ההסתדרות. ב-12:30 אמורה להיפגש הנהלת טבע עם נציגי ההסתדרות כדי לדון במשבר בחברה.

בכיר בהסתדרות, אבי אדרי, על הפיטורים בטבע:

השתתפו בהכנת הידיעה: שאול אמסטרדמסקי, עמית תומר, ליאל קייזר,  צח שפיצן, נסים קינן ורובי המרשלג