אבו מאזן, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

הפלסטינים ידונו בהחלפת ארה"ב במוע' הביטחון בתיווך בתהליך השלום

ההנהגה ברמאללה תעסוק גם בדרכים להשיג הכרה מצד מדינות העולם. במקביל, מועצת הביטחון תצביע על הצעת מצרים לבטל את הכרזת טראמפ בנושא ירושלים
גל ברגר, גילי כהן ונמרוד ליכטנשטיין
17 בדצמבר 2017
21:17
עודכן ב 22:32

הנהגת הרשות הפלסטינית תדון מחר (שני) בהצעה להחליף את ארצות הברית כמתווכת במשא ומתן עם ישראל במועצת הביטחון של האו"ם – כך פורסם היום לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. במקביל, מועצת הביטחון עצמה תדון מחר בהצעה של מצרים נגד הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעניין ירושלים. לפי ההצעה שתובא להצבעה, מעמד ירושלים ייקבע רק בסכם קבע, ולהכרזת הנשיא האמריקני אין תוקף. ארצות הברית צפויה להטיל וטו על ההצעה.

מקורות פלסטיניים אמרו לכאן חדשות כי ההנהגה הפלסטינית גם תדון מחר בדרכים להשיג הכרה מצד מדינות העולם במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית, ובקידום הצעת החלטה בנושא במועצת הביטחון. ביומיים הקרובים צפוי אבו מאזן לצאת לסעודיה לאחר ששב היום מביקור בקטר ובטורקיה. בשבוע שעבר הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית כי הפלסטינים יפנו לאו"ם בדרישה שפלסטין תצטרף לארגון חברה מלאה. 

הערב התקהלו צעירים ופעילים פלסטינים ברחבת כנסיית בית לחם ושרפו את תמונותיהם של סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, והשליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט. הם נשאו שלטים בכיתוב "בית לחם מברכת על בואם של מבשרי השלום ולא של מבשרי המלחמה", ואמרו כי פנס הוא אישיות לא רצויה. בכירים פלסטינים הודיעו כי לא ייפגשו  עם פנס ולא יקבלו את פניו בשטחי הרשות הפלסטינית בביקורו הקרוב באזור. 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע היום כי מדינתו מעוניינת להכריז רשמית על פתיחת שגרירות במזרח ירושלים. "אם ירצה האל, קרוב היום שבו נפתח רשמית את השגרירות שלנו שם", הצהיר ארדואן בכינוס של מפלגתו במחוז כראמאן.

בשבוע שעבר אירחה איסטנבול כינוס חירום של ועידת המדינות האסלאמיות, שבה קראו המשתתפות למדינות העולם להכיר בירושלים כבירת פלסטין.  בדברי הסיכום של חברות הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC), הכולל 57 מדינות, נכתב כי על ארצות הברית לסגת מתפקיד המתווכת בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.