האם פועלים מתו כדי לבנות את הבית שלכם?

35 פועלים מתו בשנה שעברה בעבודתם ו-228 נפצעו. "כאן כלכלי" מציגים - מפת הבניינים שנבנו בדם
דנה פרנק
25 בינואר 2018
18:12

35 פועלי בניין מתים. זה המספר המזעזע שעולה מדו"ח של פרויקט נרתמים - המשותף לקו לעובד, מען והטלוויזיה החברתית בתמיכת האיחוד האירופאי. 35 פועלי בניין מתו - ועוד למעלה ממאתיים פועלים נפצעו בתאונות עבודה בישראל בשנת 2017. 

באוגוסט 2016, בעקבות תיקון לחוק שהעבירו חברי ועדת עבודה ורווחה ח״כ אלי אללוף, ח״כ איל בן ראובן וח״כ עבד אלחכים חאג׳ יחיא, קיבלו פקחי משרד העבודה את האפשרות לסגור באופן מיידי אתר שבו הייתה תאונה ל-48 שעות, על מנת לאפשר לפקחים לבקר באתר, להצביע על ליקויים ולראותם נפתרים בטרם האתר יחזור לפעולה.

שר העבודה והרווחה חיים כץ פועל להעלות את שכר פקחי הבניה כדי לפתור את מצוקת כוח האדם בתחום. השר אף יזם הענקת תקן לרכבים - עד לפני כמה חודשים היו הפקחים משוטטים בין תאונות הבניה בתחבורה ציבורית, בחוסר יעילות משווע. ואולי חשוב מכל: החל בראשון בינואר הסמיך השר כץ את פקחי הבניה לתת קנסות, עיצומים כספיים, לקבלנים שבאתרי הבנייה שלה יתגלו ליקויים בטיחות. אלו קנסות גבוהים המגיעים לעשרות אלפי שקלים ובחודש האחרון, אומרים במשרד, הצליחו להגיע לסכומי גביה נאים ביותר.

זאת מסקנה חשובה. קנסות, כלומר פגיעה בכיס, מכאיבים לקבלנים יותר מאובדן חיי אדם, יותר מבני אדם שמאבדים גפיים או משופדים על פיגומים באתרי הבניה שלהם.

עכשיו תורנו לקחת אחריות. 

היכנסו למפה שלנו או לאתר נרתמים, ובדקו האם מתו בני אדם בדירה שתיכננתם לקנות, או באתרי בניה של יזמים וקבלנים ששקלתם לעבוד איתם.

האם מישהו מת כדי לבנות את הבניין שאתם גרים בו? בדקו במפה שלנו:

אלה שלוש החברות המובילות את דו"ח תאונות העבודה של נרתמים. באתרי הבניה של החברות האלה נגרמו שישה מקרי מוות. זה הרבה, אבל חשוב לזכור ש-29 מקרי מוות נוספים - ועוד מאות מקרים של פציעות, חלקן גרועות ממוות, באחריות עשרות חברות נוספות.

ב-15 ביוני נפל וואנג ג'ין בן ה-49 מהקומה התשיעית במתחם "יפו בשדרה" . מותו נקבע במקום. צפו בתיאור התאונה מפי מנהל העבודה במתחם, בראיון לחדשות כאן. 

ב-31 ביולי אירעה תאונה בנמל חיפה. שני פועלים, בן 37 ובן 65, נפלו מגובה לתוך פיר ביוב. ג'מיל חסן, המבוגר ביניהם, מצא את מותו. השני פונה לבית החולים רמב"ם במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם.

ב-14 בספטמבר, בירושלים, פונה פועל בניין בן 50 לבי"ח שערי צדק במצב קשה לאחר שנפל מגובה חמישה מטרים. 

מקבוצת אשטרום נמסר בתגובה: "קבוצת אשטרום מעורבת בשורה ארוכה של פרוייקטים רחבי היקף במדינת ישראל ובחו"ל. הקבוצה פועלת על פי הסנטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום הבטיחות, ושמה את הנושא כערך עליון בסדר העדיפויות שלה. לצערנו הרב, במספר פרוייקטים אירעו תאונות, בסיומן קופחו חיי אדם. אנו מצרים על כך מאד, ומבצעים בדק בית מעמיק לאחר כל מקרה כזה כדי להפיק את הלקחים המתאימים ולשפר את נוהלי העבודה כדי שמקרים דומים לא יישנו."

  

ליו פייז'י היה אזרח סיני בן 50 שעבד בפרויקט "גרנד אביסרור" בבאר שבע. ב-3 לפברואר נמחץ למוות לאחר שלוח מתכת כבד נפל עליו. מותו נקבע באתר. 

בשביעי בדצמבר עסק בראהנה וולדאנדריאס בניקוז בור ספיגה באתר "אביסרור מגדלי המדע" ברחובות. הוא נפל לבור ופונה לבית החולים קפלן כשהוא פצוע אנושות. בן 34 היה במותו. 

מחברת אביסרור משה ובניו נמסר: חברת אביסרור משה ובניו פועלת מזה 40 שנה ואחראית על מאות פרויקטים ברחבי הארץ במהלך שנות פעילותה. חיי עובדינו מהווים ערך עליון ונר לרגלינו בראש ובראשונה. אנו משקיעים משאבים כספיים ואנושיים רבים על מנת לספק את התנאים הטובים ביותר אם בציוד המקצועי המתקדם ביותר ואם בהדרכות אינסופיות של צוות מיומן ומנוסה בתדירות גבוהה וריענון הנהלים וחוקי הבטיחות לשם הגברת ביטחון עובדינו. בנוסף, אנו מצויים תחת פיקוח של משרד העבודה המבקר באופן תדיר בכל אתרי החברה ומציין אותנו בכל הביקורות לטובה.

אנו מצרים על המקרים המצערים והאובדן היקר אשר אירעו באתרי הבנייה של החברה, אך באמור לעיל ישנם אי דיוקים רבים אשר התרחשו לצערנו לא בשל רשלנות בטיחותית. המקרה בפרויקט גרנד אביסרור, אירע בשל החלטת העובד לבצע פעולה שלא הייתה תחת אחריותו על דעת עצמו- המשטרה ומשרד העבודה בחנו את המקרה וממצאי החקירה העידו כי מדובר באחריותו המלאה והבלעדית של העובד ופתחו את האתר בתום 48 שעות. במקרה השני, באתר ברחובות, העובד ביצע עבודות שאינן מסכנות חיים ונמצא באופן מפתיע מחוסר הכרה, כאשר סיבת המוות לא נודעה והאתר נפתח מחדש בתום 48 שעות מחוסר ראיות וללא חשד לרשלנות.

שתי התאונות הקטלניות אירעו באתרי בנייה בכביש 2. ב-21 בפברואר קרס קיר בטון על ח'אלד סויטאת בן ה-47 והביא למותו. ב-17 באוגוסט נדרס מוחמד פהמי מחג'אנה ממשאית שכיוון לתוך אתר הבנייה. בן 44 היה במותו. 

מת.ע.ן עבודות עפר נמסר כי לא ביצעה עבודות באתרים המדוברים. יצויין כי במנהל הבטיחות של משרד העבודה טוענים כי שני האתרים היו באחריות החברה. 

לרשימה המלאה של תאונות העבודה באתר "קו לעובד"

dannaf@kan.org.il