חפש
Languages
סטיבן הוקינג
צילום: אי-פי

האסטרופיזיקאי פורץ הדרך, סטיבן הוקינג, מת בגיל 76

המדען, שהיה משותק מגיל 22 בשל מחלת ניוון השרירים, נודע בשל חיבור רב המכר "קיצור תולדות הזמן". הוא קרא לאנושות להגיע לחלל, וטען - אם לא נגיע לשם ניכחד. ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני תמך בחרם על מדינת ישראל
עמיחי שטיין
14 במרץ 2018
08:08

האסטרופיזיקאי המפורסם המוביל בעולם סטיבן הוקינג מת הלילה (רביעי) בגיל 76, לאחר מאבק ממושך במחלת ניוון שרירים ALS. לפי הודעה שנמסרה ממשפחתו, הוא "מת בשלווה במיטתו.

הוקינג, שנולד באוקספורד, הוביל את המחקר ברחבי העולם על מקורו של היקום, ובעיקר בתחום החוקים השחורים. המדען הנודע חיבר את הספר ורב המכר "קיצור תולדות הזמן", שבו הוא סוקר את תולדות הפיזיקה; ואת סיפור המפץ הגדול.

בגיל 22 חלה הוקינג במחלת ניוון השרירים ALS שגרמה לו לשיתוק מוחלט, והוא יכול היה להתנייד רק באמצעות כסא מיוחד שנבנה במיוחד בשבילו. לאחר ניתוח גרון שעבר ב-1985, הוא החל לתקשר באמצעות התקן קולי אלקטרוני.

שלושת ילדיו של האסטרופיזיקאי פרסמו הודעה לאחר מותו, בה טענו כי "הוא היה מדען דגול ואדם יוצא מן הכלל, שעבודתו ומורשתו ימשיכו לחיות לעוד שנים רבות. האומץ וההתמדה שלו, לצד גאונותו וההומור שלו, הוו השראה על אנשים ברחבי העולם".


הוקינג הגיע להישג המדעי המשמעותי שלו בשנות ה-70 כאשר הוכיח שגם חורים שחורים פולטים חומר, סוג של קרינה מסוימת שזכתה לשם "קרינת הוקינג". עד אז הקהילה המדעית חשבה כי שחורים שחורים למעשה רק שואבים דברים. הוא עשה זאת על בסיס תיאוריה של המדען ישראלי מהאוניברסיטה העברית פרופסור בקשטיין.

בשנים האחרונת קרא לאנושות להגיע לחלל, וטען כי אם לא נגיע לשם ניכחד. עוד טען הוקינג כי הבינה המלאכותית עלולה להביא לסוף האנושות. שאיפתו והמוטיבציה שלו במסגרת העבודה התבטא לא פעם בהתבטאויות שסיפק. באחת מהן אמר כי "מטרתי פשוטה - הבנה מושלמת של היקום: מדוע הוא כמו שהוא, ולמה הוא בכלל קיים?".

הוקינג נודע בעמדותיו הפוליטיות האנטי-ישראליות. הוא ביקר בישראל ארבע פעמים במהלך חייו. ב-2006, בעת ביקורו האחרון במדינה, הוא הרצה באוניברסיטאות ישראליות ופלסטיניות. אלא שלאחר מכן השתנה יחסו לישראל. 

בשנת 2009 גינה הוקינג את מבצע "עופרת יצוקה" ואמר כי זה "מעבר לכל פרופורציה ולא יכול להימשך". בנוסף, הוא השווה את המצב בישראל למצב בדרום אפריקה לפני 1990. בשנת 2013 הוא הצטרף לחרם האקדמי על ישראל והחליט לבטל את השתתפותו המתוכננת בוועידת הנשיא. זאת, לדבריו, במחאה על יחסה של ישראל לפלסטינים.