חפש
Languages
החייל אלאור אזריה בבית הדין הצבאי בקירה
צילום: מערכת כאן חדשות

הסתיים הדיון בקיצור עונשו של אזריה: ההחלטה - בימים הקרובים

ועדת השחרורים הצבאית דנה בהקלת עונשו של החייל המורשע בהריגה, אך לא קיבלה החלטה. עם בואו לבית הדין הצבאי בת"א, התקבל אזריה בתמיכה מצד מפגינים. אזריה: "אם הייתי יודע את מה שאני יודע בדיעבד - הייתי פועל אחרת". התביעה מתנגדת לקיצור העונש: "רק בנסיבות חריגות"
שרון עידן ומורן שכניק
14 במרץ 2018
09:41

ועדת השחרורים דנה הבוקר (שלישי) בדיון בקיצור עונשו של החייל המורשע בהריגה, אלאור אזריה, ואמורה להחליט בתוך ימים האם להקל על עונשו או להותירו במאסר. במידה ובית הדין יקבל את בקשתו, הוא ישוחרר כבר בימים הקרובים.

הבוקר הגיע אזריה לבית הדין הצבאי בבסיס הקריה בתל אביב לדיון בפני ועדת השחרורים הצבאית, שבראשה הוועדה הצבאית שתדון בבקשה יעמוד שופט צבאי-משפטי. לפני פתיחת הדיון התקיימה התארגנות תמיכה בחייל מחוץ לשער בית הדין בקריה.

התביעה הצבאית התנגדה בדיון לקיצור חצי מתקופת העונש שנגזר על אזריה. "שחרור בחלוף מחצית תופעל רק בנסיבות חריגות, כך בדומה גם למערכת המשפט האזרחית. אנחנו ניתן שיקול מוחלט לוועדה בעניין קיצור שני שליש מהעונש, אך לא כעת".


אזריה עצמו ניסה להסביר את מעשיו במהלך הדיון ואמר: "אני רוצה לומר שיריתי במחבל רוצח כי חשבתי שיש מטען. אם הייתי יודע את מה שאני יודע בדיעבד - הייתי פועל אחרת". אזריה אמר עוד: "הייתי בתנאים ובמצבים קשים. הלכתי בתוך כפר, פחד גדול. כל שניה אתה יודע שאתה יכול להיות מת. אני לא מאחל לאף אחד להיות במקום שהייתי בשטח".

החייל המורשע המשיך אומר: "אומרים לך, 'תמשיך להגן על המדינה, לשרת את המדינה'. אני וחבריי עבדנו קשה. חבר שלי נפגע מרימון ואיבד עין - עד היום הוא לא רואה. אחרי כל זה - אומרים לך 'תמשיך'. אולי עוד שעה תמות. אולי עוד שעה לא תראה את חבריך. זה שירות קשה. אלה לא סיטואציות שאפשר לבחון במזגן".


עורך דינו של אזריה, יורם שפטל, אמר בפתח הדיון כי "ככל שהסיום יהיה מהיר יותר - כך ייטב לכולם, הוא נמצא בסיוט מתמיד בשנתיים האחרונות. הוא ירה במחבל רק משום שהיה משוכנע שיש עליו מטען. אם הוא היה יודע את מה שהתברר בדיעבד ברור היה שהוא לא היה יורה״.

"הגיעה העת לשחררו", המשיך שפטל, "תפקיד הוועדה לקצר את עונשו, מאחר שמראש לא אמור היה לשבת במאסר". שפטל אמר עוד כי "נשיא המדינה שלא חנן אותו לפני מספר חודשים רמז כי הוא אינו עושה זאת עקב החלטת הוועדה, משום שהיה משוכנע שהוועדה תעשה זאת".


הוריו של אזריה אמרו לכאן חדשות כי הם איבדו לחלוטין את בריאותם עקב המשכות המאסר ועקב המקרה. עם זאת, הוסיפו: "אנחנו משוכנעים שהיום בית המשפט יבין שהגיעה העת לשחררו. לא רק למעננו, אלא למען כל עם ישראל".

בנובמבר האחרון הודיע נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כי הוא דוחה את בקשת החנינה של אזריה. בנוסח ההחלטה שהופץ מטעם בית הנשיא צוין כי "הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל".

בנוסף, נכתב כי אזריה כבר זכה להקלות לאורך ההליך המשפטי שעבר: "מעיון בחומר שהונח לפניו, למד הנשיא כי בגזר הדין הביאו בחשבון את הנסיבות...וציינו כי בהתחשב בהן, הקלו עמך בדין. כמו כן, בספטמבר 2017 מצא הרמטכ"ל לנכון להקל בעונשך ולהפחית ארבעה חודשים משיקולי חסד ורחמים, תוך התחשבות בשירותך הצבאי כחייל בזירה המבצעית".


חודש לאחר שנדחתה בקשת החנינה שלו, פנו הוריו של אזריה לנשיא בבקשה לשקול שוב לחון אותו. למכתב ששוגר לריבלין צורפה גם פנייה שעליה חתומים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועשרות שרים וחברי כנסת, הקוראים להמתיק את עונשו של החייל המורשע.

"פרשת אזריה קורעת את החברה הישראלית, ומייצרת קיטוב ופילוג. החלטתך יכולה לשים קץ לכל אלה ולהרגיע את השיח", נכתב בעצומת הפוליטיקאים לריבלין. "אי אפשר להתעלם מרחשי הלב בציבור הרחב, אשר חש כי אלאור אזריה הוא שעיר לעזאזל שהפך בעל כורחו לסמל, ושילם מחיר יקר במיוחד".

אזריה, שהורשע בהרג בעקבות ירי במחבל מנוטרל בחברון במרץ 2016, נידון לשנה וחצי מאסר והחל לשאת בעונשו באוגוסט האחרון. כחודשיים לאחר מכן, הקל הרמטכ"ל גדי איזנקוט בעונשו והפחית מתקופת מאסרו ארבעה חודשים. זמן קצר מאוחר יותר, הוא פנה גם לנשיא ריבלין בבקשת חנינה - אך זו כאמור נדחתה.

ביולי האחרון דחה גם בית הדין הצבאי לערעורים, בראשות השופט אלוף דורון פיילס, את ערעורו של אזריה, והותיר על כנה את הרשעתו בעבירה של הריגה והתנהגות בלתי הולמת בגין ירי במחבל מנוטרל בחברון. גם עונש המאסר, העומד על שנה וחצי, נותר בעינו.