דאוד גודובסקי
צילום: פלאש 90

פרשת ישראל ביתנו: ראש המטה לשעבר במפלגה הודה בקבלת שוחד

דאוד גודובסקי הודה בקבלת הכספים, שעברו לקופת המפלגה ולא לכיסו הפרטי. עורכי דינו מסרו כי הוא לא יעביר מידע שיפליל את פאינה קירשנבאום. המדינה נמצאת במגעים להסדר עד מדינה עם בתיה כהן, חשודה נוספת בפרשה
תמר אלמוג וצח שפיצן
19 במרץ 2018
13:25

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (שני) את הסדר הטיעון עם דאוד גודובסקי, ראש המטרה במפלגת ישראל ביתנו לשעבר, בו הוא הודה בקבלת שוחד בפרשת ישראל ביתנו. בין היתר הודה גודובסקי שקיבל את הכספים ב"דרכים יצירתיות" מעמותות לטובת קופת המפלגה ולא לכיסו הפרטי. במסגרת ההסדר הצדדים לא הגיעו להסכמה על העונש, והתביעה צפייה לבקש עונש מאסר משמעותי.

מוקדם יותר ביקשו סנגוריו, עורכי הדין לירן זילברמן ומאור ברדיצ'בסקי, כי ההכרעה בעניין העונש תתקבל על ידי שופט אחר. לטענתם השופט שדן בתיק עד כה לא יוכל להכריע בנושא בשל החשיפה לראיות בתיק. הבוקר אמרו עורכי הדין כי גודובסקי לא ימסור מידע שיפליל את הנאשמת הבכירה בפרשה, פאינה קירשנבאום.

פאינה קירשנבאום, הנאשמת הבכירה בפרשה (צילום: פלאש 90)

כמו כן, המדינה נמצאת במגעים מתקדמים להסדר טיעון עם בתיה כהן, בת זוגו של רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות וממקימי המפלגה שגם הוא נאשם בפרשה. על פי כתב האישום חלק מכספי השוחד זרמו לחברה השייכת לכהן. עורך דינה של כהן הודיע על המגעים בבית המשפט וככל הנראה יוגש ההסדר ביום רביעי הקרוב.

במסגרת הפרשה נגזרו אתמול שישה חודשי עבודות שירות על אירנה וולדברג, ששימשה כמנכ"לית התאחדות היזמים. לפני כחודשיים היא הורשעה, על פי הודאתה, בכך שמימנה טיסות לרוסיה ואוקראינה ליועץ התקשורת של קירשנבאום ולמקורבה דאוד גודובסקי. קירשנבאום מצידה הזרימה מיליון וחצי שקלים להתאחדות.

בשבוע שעבר המשיכה עדותו של עד המדינה מרדכי (מוצי) דהמן, לשעבר ראש המועצה האזורית מגילות, נגד סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום. ביום השלישי לעדותו, העיד דהמן כי הזרים 240 אלף שקלים לאתר האינטרנט בשפה הרוסית "יזרוס", בתמורה להזרמת כספים קואליציוניים למועצה שעמד בראשה.

לפני כשבעה חודשים הוחלט על הגשת כתב אישום נגד קירשנבאום, ונגד בכירים נוספים במפלגה, במסגרת פרשת השחיתות בישראל ביתנו. הפרקליטות טענה שקירשנבאום ניצלה את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה, ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה, כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. זאת, בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים, אליה או למפלגה.