סא"ל ד', שהוביל את תקיפת הכור הגרעיני בסוריה
צילום: כאן חדשות

סא"ל ד': "60 השניות עד הפגיעה – עוברות הכי לאט בעולם"

רק בבוקר המבצע גילה סא"ל ד', שהוביל את תקיפת הכור הגרעיני בסוריה, כי זה היעד שלקראתו התאמן במשך חצי שנה. "הטיסה מאוד חשאית, היא דורשת דיוק רב מאוד", מסביר ד'. "אתה מאוד רוצה שהמשימה שנפלה על המטוס שלך – תתבצע, ולשמחתי כך היה"
רועי שרון
21 במרץ 2018
05:21

יום רביעי, 5 בספטמבר 2007, שעה 11:00. ד', טייס קרב של חיל האוויר, נקרא לחדר התדריכים בבסיסו. שם הוא מגלה כי המבצע שעליו התאמן בחצי השנה האחרונה הוא תקיפת הכור הגרעיני בסוריה, שהיום (רביעי) הותר לפרסום כי בוצעה על ידי ישראל. "בכל מהלך ששת החודשים ידענו את הטווחים שאנחנו הולכים לטוס, אבל הפעם ראשונה שאומרים לנו את המילה סוריה - זה 11 בבוקר ביום התקיפה", נזכר סא"ל ד' שהוביל את התקיפה.

"הטיסה מאוד מאוד חשאית, היא דורשת דיוק רב מאוד", מסביר הטייס לכאן חדשות על המבצע. "משלב הטלת החימוש עד הפגיעה במטרות בדרך כלל יש כ-60 שניות, אולי טיפה פחות. אלה 60 השניות שעוברות הכי לאט בעולם. אנחנו מאוד רוצים להצליח, וכמות החימוש שהייתה שם - הייתה כזאת שאמורה לסיים את העבודה. אבל מספיק שכמה דברים יקרו לא בסדר - וזה לא יצליח. לכן, אתה מאוד רוצה שהמשימה שבסוף נפלה על המטוס שלך ועל הקוקפיט שלך – תתבצע, ולשמחתי כך זה היה".

היום, יותר מעשור לאחר התקיפה, ד' משוכנע שההחלטה לצאת למבצע הייתה נכונה. "אנחנו רואים מה קורה בסוריה היום, ואני חושב שקבלת ההחלטה לפני עשר שנים של הדרג המדיני, שצריך להגיד החלטה מאוד אמיצה, ובמקרה הזה חד משמעית מדובר באירוע משמעותי", הוא מדגיש. כשנשאל האם מדובר באירוע חד פעמי, הוא משיב: "באזור שלנו זה משהו שאי אפשר להתחייב עליו אף פעם".

לכל הכתבות: