מטוס חיל האוויר ממריא לסוריה (ארכיון)
צילום: אי-פי

נחושתן: "הכושר שלנו להגן על עצמנו עמד למבחן"

האלוף (במיל'), שכיהן ב-2007 כראש אגף התכנון בצה"ל, משוכנע כי תקיפת הכור הסורי חסכה מישראל "מציאות בלתי נסבלת", ומדבר על ההכנות לפעולה: "זו לא תוכנית שבונים ביום אחד. הטלנו שם את היוקרה המדינית והמבצעית של ישראל"
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 במרץ 2018
05:22

"במבצע כזה אנחנו מטילים את היוקרה המדינית ואת הכושר המבצעי שלנו. חשוב מאוד שזה יצליח" – כך קובע האלוף (במיל') עידו נחושתן, מי שהיה ראש אגף התכנון בצה"ל בזמן תקיפת הכור הסורי שישראל קיבלה עליה היום (רביעי) את האחריות באופן רשמי.

יותר מ-10 שנים לאחר שהמטוסים הטילו על הכור 17 טונות של חומר נפץ, נחושתן מדגיש בראיון לכאן חדשות כי "הכושר שלנו להגן על עצמנו עמד פה למבחן. לא מובן מאליו שיש למדינה את הכושר גם לדעת, גם לתכנן וגם להוציא לפועל מבצע כזה באופן שבו הוא נעשה".

לדברי נחושתן, ששימש לימים כמפקד חיל האוויר, "הייתה אמירה ברורה מאוד של ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, שישראל במציאות כזו לא יכולה להמשיך לחיות, ועליה למנוע אותה. ההכוונה שלו הייתה מאוד חדה".

עוד הוא מסביר: "אין מבצעים פשוטים. זו לא תוכנית שבונים ביום אחד, אבל לאולמרט מגיע קרדיט על ההכרה בדחיפות של העניין, בצורך לפעול באומץ על מנת שהסוגייה הזו תיחסך מישראל. מזרח תיכון שיש בו נשק גרעיני, במיוחד למדינות עוינות כמו סוריה, זו מציאות בלתי נסבלת – וישראל הוכיחה שהיא לא רק אומרת את זה, אלא גם עושה".

"משמעות של מציאות חדשה במזרח התיכון"

האלוף (במיל') מבקש להבהיר את חשיבות ההשלכות של התקיפה הדרמטית בדיר א-זור: "בסופו של דבר, נעקר כור גרעיני מלבה של סוריה שעלול היה להוות סכנה גדולה למדינת ישראל – ולא הייתה מלחמה מזה".

הכור הגרעיני בדיר א-זור לפני שהושמד (צילום: רויטרס)

"פעם בהרבה שנים קורה מצב כזה, שלפעולה או אי-פעולה יש משמעות של מציאות חדשה במזרח התיכון, שיכולה להשליך על חיינו לתקופה בלתי מוגבלת", ממשיך נחושתן. לדבריו, "עידן שבו יש נשק גרעיני בידיים של סוריה – הוא בדיוק דוגמה למצב כזה".

מפקד חיל האוויר לשעבר משחזר כיצד הגיב כשנחשף לפרויקט הגרעיני של השכנה מצפון, כחצי שנה לפני השמדת הכור: "אני מודה שזה לא היה בלי הפתעה, כי סוריה היא מדינה שכנה ונמצאת כמעט בחצר האחורית שלנו. סוגיה כזו, של נשק אסטרטגי בידיים של סוריה, יש לה משמעות אסטרטגית ברורה למדינת ישראל".

לכל הכתבות: