עמיר פרץ
צילום: כאן חדשות

עמיר פרץ: "תכנון התקיפה בסוריה – אות כבוד למערכת הביטחון"

שר הביטחון במהלך תכנון השמדת הכור הגרעיני ב-2007 התעקש להעביר למחליפו בתפקיד, אהוד ברק, כל בדל מידע על המבצע המתגבש. "ראיתי בזה עניין קיומי", מספר פרץ. "אחרי התקיפה ברק אמר לי: 'סימני אצבעותיך ניכרים בכל מקום'"
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 במרץ 2018
05:19
עודכן ב 14:32

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, היה אחד מאנשי המפתח בתכנית שגיבשה ישראל להשמדת הכור הגרעיני הסורי. פרץ התפטר מהתפקיד חודשיים וחצי לפני שמטוסי חיל האוויר הטילו את הפצצות בדיר א-זור בספטמבר 2007, ולא היה שם כדי לראות את התכנון הופך למציאות, אך הוא מספר לכאן חדשות כי מחליפו, אהוד ברק, דאג לעדכן אותו בהתרחשויות.

"ברק התקשר ואמר לי – 'המבצע בוצע, כוחותינו חזרו בשלום. סימני אצבעותיך ניכרים בכל מקום'. השבתי לו שהשיחה הזו תישאר חשאית עוד הרבה זמן, ככה שיש לנו אפשרות להחמיא אחד לשני", מתבדח פרץ. היום (רביעי), יותר מעשור לאחר מכן – הוא כבר יכול לדבר על הכל, לאחר שפרטי התקיפה הישראלית הותרו (רביעי) לפרסום, ולהכריז בגאווה: "רמת הסיווג שנשמרה פה היא אות כבוד לכל מערכת הביטחון הישראלית".

שר הביטחון לשעבר גילה על קיומו של הכור כשראש המוסד דאז, מאיר דגן, הציג לו תמונות מפורטות של האתר, שבהן נראו פועלים מקוריאה הצפונית. פרץ נזכר: "היה ברור לחלוטין שמדובר פה באירוע מאוד מאוד חריג. הסורים נקטו מהלך מתוחכם, הם בנו זאת כמין חווה חקלאית. המערכת נראתה יחסית מאוד תמימה".

לדבריו, לאחר ההבנה שהשכנה מצפון מנסה לשים את ידיה על נשק בלתי קונבנציונלי, עלו בישראל שתי דילמות בנוגע לעיתוי ההפצצה. "הדבר הראשון שהנחה אותנו היה – האם הכור יהיה חם, ומתי הוא יהיה חם", מסביר פרץ. "הדבר השני – הדלפה תקשורתית". במערכת הביטחון העריכו אז כי הנשיא הסורי, בשאר אסד, עשוי להכיל תקיפה ישראלית של הכור – אך עלול גם לפתוח במלחמה כוללת.

למרות החלטתו להתפטר עוד לפני שהתקיפה יצאה לפועל, שר הביטחון לשעבר מדגיש כי הקפיד להעביר את המידע הלאה לאהוד ברק: "הדבר היחיד שעשיתי היה לאסוף את כל החומר והאינפורמציה שנדרשו בעניין הזה. בחפיפה ביני לבין ברק, התעקשתי להעביר לו בצורה מסודרת כל מה שקשור למבצע. ראיתי בזה עניין קיומי".

לכל הכתבות:

תגיות:
עמיר פרץ