אליעזר שקדי
צילום: כאן חדשות

שקדי: "מעט מאוד פעמים בחיים אדם מרגיש שהמשימה גדולה ממנו"

"ידיעה מוזרה" שקיבל מפקד חיל האוויר לשעבר הובילה לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה פחות משנה לאחר מכן. בראיון לכאן חדשות מספר האלוף (במיל') אליעזר שקדי על היחסים החמים עם ראש הממשלה אהוד אולמרט במהלך התכנון והביצוע של המבצע, וחשף סיפור משפחתי מרגש
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 במרץ 2018
05:19

אלוף (במיל') אליעזר שקדי, מפקד חיל האוויר לשעבר, היה האיש שפיקד על המבצע "עין הבשור". המבצע שבו הטילו שמונה מטוסי קרב של צה"ל 17 טונות של חומר נפץ על הכור הגרעיני שבנה אסד בסוריה, כפי שהותר היום (רביעי) לפרסום. שקדי, שנחשף למידע הראשוני על פרויקט הגרעין הסורי כמעט שנה לפני התקיפה, מספר בראיון לכאן חדשות על התגלגלות האירועים, וחושף סיפור אישי מרגש.

"בסוף שנת 2006 קיבלתי מידע גולמי על איזושהי ידיעה מאוד מוזרה, ובפעם הראשונה הבנתי שיכול להיות שיש פעילות הקשורה לגרעין בסוריה", משחזר שקדי, ומספר כי לקח בחשבון שבמהרה יכולה לבוא השאלה מה הוא יודע לעשות כדי לטפל באיום. "הרעיון המרכזי היה לעשות את זה בחתימה הכי נמוכה והכי חשאי. למה? כדי לא להגיע למצב שהסורים מגיבים מיד וזה יכול להתגלגל למלחמה", מסביר מפקד חיל האוויר לשעבר.

בסוף אוגוסט, כמה ימים לפני התקיפה, התקיימה פגישה בביתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שם המליץ שקדי באופן חד משמעי על התכנית שפותחה בחיל האוויר. "אני זוכר את המבט שלו כמו היום", מספר שקדי. "הוא הקשיב קשב רב, בסוף לוחצים ידיים חזק והוא אומר לי: 'הבנתי, מצוין'. הבנתי שהוא נחוש להגיע למקום ובמתכונת שדיברנו עליה".

יממה לפני התקיפה ביצע חיל האוויר מודל מבצעי, שבו נכח גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי. "רציתי שהוא יראה במו עיניו איך זה מתבצע", מסביר שקדי, ומספר כי הטייסים עצמם עוד לא ידעו מה יעד התקיפה. באותו היום התקבלה שיחת טלפון ממאיר דגן, שהעביר מידע בעקבותיו הוחלט: תוקפים מחר.

"לא היה לי ספק שהכור הושמד"

"התקיפה הייתה קרוב לאחת בלילה. המבצע קורה, מגיעים אל מעל המטרה, תוקפים את המטרה, ואנחנו מקבלים דיווח. לא היה לי ספק שהכור הושמד", משחזר מפקד חיל האוויר לשעבר את הרגעים ב"בור" בקריה. "אז קודם כל יש התרוממות רוח אמיתית, גם בקוקפיטים אין לי ספק שאותו הדבר".

לאחר מכן, מתאר שקדי בהתרגשות את הדיווח שלו לראש הממשלה, שהמתין יחד עם שר הביטחון אהוד ברק ושרת החוץ ציפי לבני בחדר סמוך. "אחרי פרק זמן יחסית ארוך הם (הטייסים) יצאו למקום שהרגשתי שזה בטוח יחסית, אז יצאתי לפגוש את ראש הממשלה. הוא ראה אותי, הוא מיד בא אליי וחיבק אותי, עוד לא הספקתי לדבר בכלל. הוא היה מאוד נרגש, וגם אני הייתי מאוד נרגש, ואני אומר לו: 'ראש הממשלה, חיל האוויר ביצע את המשימה שהוטלה עלינו' – כששנינו יודעים שהיא בעלת משמעות אדירה לקיום של המדינה ושל העם".

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. שקדי: "הוא ראה אותי, בא מיד בא - וחיבק אותי" (צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

כששקדי נשאל אם הוא מתרגש מהאירועים גם היום, הוא משיב: "אני מתרגש כי יש מעט מאוד מצבים, פעמים בחיים של בן אדם, שהוא מרגיש שזה דבר שהוא גדול ממנו בהרבה. המשימה שהוא עשה היא גדולה ממנו. היא לא קשורה לא למפקד חיל האוויר, לא לחיל האוויר, ולא לצה"ל, ולא לראש הממשלה. היא משהו גדול. זו מדינה, זה עם".

בסיום הראיון, חושף שקדי סיפור אישי ומשפחתי הקשור לתקיפה. "בסיום המבצע כתב לי ראש הממשלה מכתב מרגש מאוד, מדהים. עכשיו הוא גם מכיר את ההיסטוריה של המשפחה שלי", אומר שקדי, שאביו משה היה ניצול שואה, "והוא כתב שם בסוף המכתב בכתב ידו: 'ד"ש חם לאבא'. יותר סמלי מהמשמעות הזאת בנוגע לאבא שלי – אי אפשר. דרך אגב, אני לא הראיתי את המכתב לאבא שלי שנים. רק לפני שהוא עמד לסיים את ימיו – הראיתי לו את המכתב".

לכל הכתבות: