שרת החוץ לשעבר ציפי לבני
כאן חדשות

לבני: "הלוואי שאנשי הצבא לא היו שומעים את הוויכוח בין אולמרט לברק"

שרת החוץ לשעבר, שהייתה חלק מה"שלישייה" שהחליטה על תקיפת כור הגרעין בסוריה, נזכרת ביחסים ה"לא פשוטים" בין ראש הממשלה ושר הביטחון דאז. לבני על התקיפה עצמה: "החוויה שזכורה לי היא מרגע סיום המבצע ועד להבנה שאנחנו לא מידרדרים"
כרמלה מנשה וגילי כהן
21 במרץ 2018
07:13
עודכן ב 07:49

ציפי לבני הייתה שרת החוץ וחברת קבינט כשישראל השמידה את הכור הגרעיני בסוריה בספטמבר 2007, כפי שהותר היום (רביעי) לפרסום. בראיון לכאן חדשות מספרת לבני על תהליך קבלת ההחלטות, מרגע קבלת החומר המודיעיני ועד התקיפה, ומתארת את אי הנעימות שחשה בעקבות המתיחות בין שני חבריה ל"שלישייה" - ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט ושר הביטחון דאז אהוד ברק. 

לבני נחשפה לחומר המודיעיני, שמאשר כי סוריה מפתחת כור גרעיני, לאחר שאולמרט קרא לה לבית ראש הממשלה והציג לה את הנתונים שקיבל. שרת החוץ לשעבר נזכרת כי השאלות הראשונות שעלו היו "האם באמת מדובר בזה?" ו"האם אפשר לסכל את זה באופן צבאי?"

"החלק הקשה בהתחלה זה שאי אפשר לדבר על זה עם אף אחד", סיפרה לבני בתחילת הראיון, ופירטה את השיקולים. "אם נרצה לסכל את זה מדינית - אז אנחנו חושפים את זה. אז חוץ מארצות הברית, אנחנו אמורים לחשוף את זה למי שיכול להשפיע על סוריה. מי בכלל קיים שיכול להשפיע על סוריה? האם אנחנו יכולים לחשוף בפני כאלה שאולי משפיעים, אבל הם עלולים לחשוף את זה?", שחזרה לבני והוסיפה כי אם העובדה שישראל מכירה את הפרויקט הייתה מגיעה לאסד - זה יכול היה להיות בעייתי. 

בדיון המרכזי שהתקיים בקבינט הציג אולמרט, שתמך בתקיפה, את נימוקי הנגד מול עמדותיו של ברק, שהציע להמתין. הסיטואציה, לדברי לבני, הייתה "לא פשוטה". שרת החוץ לשעבר מספרת כי הרגישה אי נוחות רבה בוויכוח בין השניים: "אני זוכרת שישבו אנשי צבא בחדר, כי אני זוכרת את עצמי חושבת: הלוואי שהם לא שומעים את הדבר הזה. הייתה לי הרגשה שאנשי הצבא מרגישים לא בנוח".

בסוף סיפרה לבני על רגע ההכרעה – החלטה אותה קיבלה ביחד עם אולמרט וברק. "נכנסים הרמטכ"ל, נכנס ראש המוסד ואנחנו מקיימים בינינו דיון. בסיום הישיבה, באותו הלילה, מתבצע האירוע", נזכרת לבני ומסכמת: "יותר מאשר האירוע של המבצע עצמו, החוויה שזכורה לי בעיקר היא מרגע סיום המבצע ועד להבנה שאנחנו לא מידרדרים".

לכל הכתבות: