גלי עטרי וחלב ודבש

הללויה | היום לפני 40 שנה זכינו באירוויזיון בירושלים

גלי עטרי ולהקת חלב ודבש ניצחו את האירוויזיון עם השיר שלימים הפך לאייקון ולנכס צאן ברזל, וגם זכה להיבחר בשנה שעברה כהמנון שנות ה-70 של מדינת ישראל. בונוס: מה הקשר בין הללויה לפייק ניוז הגדול ביותר בהיסטוריה של הרדיו הישראלי? פודקאסט מיוחד
כאן אירוויזיון
31 במרץ 2019
07:45

היום אנחנו מציינים 40 שנה לאירוע מכונן ואיקוני בזיכרון הקולקטיבי של המדינה. ישראל הקטנה השתחלה לה לבימה הכי גדולה באירופה, אירחה באופן מופתי את אחת התחרויות המשובחות בתולדות האירוויזיון וניצחה בפעם השנייה ברציפות, כאן בבית. 

לזיכרון הזה אחראים הרבה מאוד אנשים וגם שיר אחד. מעט מאוד שירים הפכו לאייקון ישראלי כמו "הללויה". הקלאסיקה שפתחה את לבבות ההמונים באירופה מהדהדת גם אחרי 40 שנה, הן בישראל והן בעולם האירוויזיוני, שהשיר הפך לאחד מהמנוניו.

בתאריך 31.3.1979 נערך האירוויזיון על הבמה של בנייני האומה בירושלים. זה היה האירוויזיון הראשון שנערך בישראל אחרי הניצחון המזהיר של יזהר כהן בפריז שנה קודם. למדינה הצעירה והקטנה, שרבים באירופה לא הבינו אז כיצד השתחלה לתחרות, הגיעו משלחות מ-18 מדינות. הבמה המדהימה הבליטה את הסמל המיתולוגי של רשות השידור על שלושת עיגוליו, על ההנחיה הופקדו דניאל פאר וירדנה ארזי, והמנצח הראשי היה לא אחר מזיקו גרציאני האגדי.

לוגו האירוויזיון בירושלים, 1979

התחרות של "הללויה" הייתה קשה, ורבים מהשירים מאותה שנה הפכו לקלאסיקות אירוויזיוניות. צרפת שלחה את אן מארי דויד שזכתה 6 שנים לפני כן עם קלאסיקה משלה, גרמניה שלחה את ג'ינגס חאן, הולנד הגיעה עם פופ סוחף וחייכני, יוון עם סוקראטס סופרסטאר וספרד עם בטי מאסייגו וארבעה ילדים מלווים. בין כל התותחים הכבדים הללו עלו בצניעות גלי עטרי וחברי "חלב ודבש", ראובן גבירץ, שמוליק בילו ויהודה תמיר. ברגע שהחלה נגינת הפסנתר, קסם שרר באולם. 

ההפקה היקרה בתולדות המדינה: כשהאירוויזיון הגיע לישראל בפעם הראשונה

השיר היה בעבור רבים תמצית ישראל היפה. שם השיר השאוב מהמקורות והטקסט הנוגע של שמרית אור המלא בהודיה, עטוף בלחן שובה לב של קובי אושרת שמתחיל בקטן ומתעצם עד לרגע השיא. יחד עם הביצוע הקוקטי והתמים ההוא - נטול שטיקים ופומפוזיות, אך מלא באותנטיות, אותן שלוש דקות נכנסו לפנתיאון וללבבות מיליוני הצופים, וצוותי השיפוט המנקדים.

הדרך לניצחון לא הייתה קלה גם בשלב ההצבעה. ישראל וספרד רדפו אחת אחרי השנייה בדרך לפסגה. במותחן שלא היה כדוגמתו לפני כן, ספרד הובילה לפני ההצבעה האחרונה בנקודה אחת והמדינה האחרונה להצביע הייתה ספרד.

היות ומדינה אינה יכולה להעניק נקודות לעצמה, ישראל הייתה צריכה יותר מנקודה כדי לנצח. הנקודות חולקו וחולקו, ושמה של ישראל לא הושמע. מדינה שלמה בבית ומאות הנוכחים באולם כססו ציפורניים בציפייה. ואז, שנייה לפני שתקוותה של מדינה שלמה נגוזה, ספרד העניקה 10 נקודות לישראל ובכך הבטיחה לישראל ניצחון שני רצוף באירוויזיון. לביצוע הניצחון עלו כוכבי הערב לשיר שוב את "הללויה", והקליברים הגדולים שזינבו בישראל, הדיוות מספרד וצרפת, חגגו ושרו יחד עם כולם.

מה הקשר בין הללויה לפייק ניוז הגדול ביותר בהיסטוריה של הרדיו הישראלי?

ביצוע הניצחון של הללויה

לאחר הזכייה האופוריה מילאה את רחובות הערים בגאווה לאומית שאין שנייה לה. הרגעים הללו נצרבו עמוק עד היום בתודעה של כולנו ומעלים חיוך נוסטלגי וגעגוע לימים שאולי אינם עוד. עדות לאיקוניות של השיר והניצחון קיבלנו בין השאר כשקול ישראל הודיעה על הצעת חוק ממשלתית להפיכת "הללויה" להמנון הלאומי במקום "התקווה", כחלק ממתיחת אחד באפריל. השיר שיצא מבנייני האומה התגלגל להיות להיט בכל אירופה, ואף הגיע למקום חמישי במצעד הבריטי. 

ההפקה היקרה בתולדות המדינה: כשהאירוויזיון הגיע לישראל בפעם הראשונה

20 שנה לאחר מכן, ההמנון המיידי הזו קיבל מחווה שסגרה עבורו מעגל. בנעילת האירוויזיון השני שנערך בארץ ב-1999, תוך כדי שידור הקרדיטים, אמני כל 23 המדינות המשתתפות, בהובלת שוודיה הזוכה, עלו לשיר את "הללויה" כקריאה לשלום באירופה כשברקע סיבוב לחימה נוסף בבלקן, הפעם בקוסובו.

אבל אולי ההוכחה הניצחת והטרייה ביותר להיותם של השיר והניצחון צרובים לכולנו בדנ"א הלאומי, הגיעה בשנה שעברה כש"הללויה" נבחר להמנון חגיגות ה-70 למדינת ישראל.

מזל טוב לכולנו. והללויה.

עוד אירוויזיון 2019 כאן >> 

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >>