נשיא קטלוניה הגולה קרלס פוג'דמון
צילום: אי-פי

נשיא קטלוניה הגולה שוחרר בערבות מהכלא בגרמניה

קרלס פוג'דמון נעצר לפני כשבועיים לאחר שספרד הוציאה נגדו צו הסגרה. הנשיא המודח מואשם במרד ובהמרדה לאחר שהכריז לפני כחצי שנה על עצמאות קטלוניה
רויטרס
06 באפריל 2018
16:40

נשיא קטלוניה הגולה קרלס פוג'דמון שוחרר היום (שישי) מבית הכלא בגרמניה. בית המשפט הגרמני הסכים לשחררו בערבות. בית המשפט דחה בקשת הסגרה של ספרד, שמאשימה את פוג'דמון במרד ובהמרדה.

פוג'דמון נעצר לפני כשבועיים לאחר שספרד הוציאה נגדו צו הסגרה על מנת שישוב למדינה כדי להעיד במשפטו. בחודש נובמבר האחרון, בית המשפט הספרדי הוציא צו מעצר אירופי נגד הנשיא הקטלאני המודח ונגד ארבעה חברי מועצת קטלוניה. הצו הוצא לאחר שהם התעלמו מצו קודם שהוצא נגדם, המורה להם לחזור לספרד ולהעיד בנוגע להאשמות נגדם סביב משאל העם שטלטל את ספרד בשנה שעברה והוביל להשתלטות הממשלה על המחוז.

באוקטובר הכריז הפרלמנט האזורי של קטלוניה באופן חד-צדדי על היפרדות החבל מספרד. הפרלמנט קיים הצבעה חשאית בנושא, שבה הצביעו 70 חברים בעד היפרדות מספרד, עשרה נגד ושניים נמנעו. למרות זאת, כשבוע לאחר מכן, בית המשפט החוקתי של ספרד הורה לבטל את הצהרת העצמאות.

פוג'דמון עזב את ספרד לבלגיה לאחר שהממשלה האזורית של קטלוניה פוזרה על ידי ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי. הנשיא הגולה אמר אז כי הוא מוכן לשתף פעולה עם רשויות החוק בבלגיה, אך אינו בוטח במערכת הצדק בספרד. הנשיא הקטלוני המודח הוסיף כי הוא מאמין שהרשויות בספרד הפכו לכלי פוליטי. לבלגיה יש שלושה חודשים לכל היותר כדי להחליט אם להחזיר את פוג'דמון חזרה לספרד.