נתניהו וכחלון במליאת הכנסת
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כחלון בהתנגשות עם נתניהו: לליכוד לא יהיו יותר מ-25 מנדטים אם ילכו לבחירות

מתיחות בקואליציה סביב החוק לעקיפת בג"ץ: יו"ר כולנו ביקש שהחלטה בעניין תתקבל בסיכום עם ראשי המפלגות, בהסתמך על סעיף בהסכם הקואליציוני, ראש הממשלה סירב
זאב קם
15 באפריל 2018
11:25
עודכן ב 12:00

 יו"ר כולנו, משה כחלון, הזהיר הבוקר (ראשון) את סיעת הליכוד כי אם תפוזר הכנסת ויתקיימו בחירות לא תקבל סיעת השלטון יותר מ-25 מנדטים. בתום דיון בין ראשי סיעות הקואליציה על החוק לעקיפת בג"ץ המכונה פסקת ההתגברות, אמר כחלון כי סיעתו תתמוך בחוק בסוגיית מבקשי המקלט בלבד. "כל יתר הגחמות לא על הפרק מבחינת מפלגת כולנו", אמר כחלון.

בדיון אמר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי הוא תומך בתיקון חוק יסוד החקיקה כך שבג"ץ יוכל לפסול חוקים ברוב של שישה שופטים מתוך תשעה שישבו בהרכב שידון בפסילת חוק של הכנסת. בד בבד תוכל הכנסת לחוקק שוב את החוק בתמיכת 70 ח"כים לחמש שנים. ראשי הקואליציה סיכמו לשוב ולדון בנושא מחר. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי הדיון על יחסי בג"ץ והכנסת מתקיים לראשונה זה כעשור. "זה דיון חשוב ואנו מתייחסים אליו ברצינות", אמר.

סיעת כולנו תוכל, אם תבחר, למנוע את הבאת החוק עוקף בג"ץ לוועדת השרים לענייני חקיקה. סעיף בהסכם הקואליציוני קובע כי כל תיקון לחוק יסוד יקודם רק בהסכמה של כל סיעות הקואליציה. מכיוון שהחוק עוקף בג"ץ, מהווה תיקון לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, בכוחה של סיעת כולנו למנוע את כינוסה של ועדת השרים לחקיקה לדיון על החוק, הרבה לפני שלב ההצבעה בכנסת. הסעיף, אם תסתמך עליו סיעת כולנו, יהפוך את הדיון בין הליכוד והבית היהודי סביב החוק לדיון סרק.

האזינו לראיון עם כהן:

שר הכלכלה אלי כהן מכולנו אמר הבוקר כי סיעתו תתמוך בפסקת ההתגברות אך ורק בסוגיית המסתננים. בריאיון בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' אמר כהן כי זהו הסיכום שהושג. "יתכן שבעתיד יהיו דברים נוספים אבל אנחנו לא רוצים ללכת על פסקת ההתגברות בצורה כוללת. נכון לעכשיו יש סוגיה ספציפית על הפרק שבה יש קונסנזוס בתוך הקואליציה". כהן ציין כי סיעתו תומכת בעיקרון הפרדת הרשויות אבל העיקרון חל גם על בג"ץ, שהתערב לדבריו, בבוטות פעם אחר פעם במדיניות הממשלה בסוגיית המסתננים. כהן העריך כי על נושא החוק עוקף בג"ץ לא יהיו בחירות וכי האתגר המשמעותי של הקואליציה יהיה חוק הגיוס.

שר התיירות יריב לוין מהליכוד אמר במשדר כי תיקון הנוגע רק לסוגיית המסתננים אינו אפשרי. "מקרה התערבות בג"ץ בסוגיית המסתננים הביא את הדברים לידי נקודת קיצון ושיבוש מוחלט של מדיניות הממשלה. ברור שאי אפשר להשלים עם המצב וכדי לתקן אותו אי אפשר לבצע תיקון הנוגע רק לסוגיית המסתננים. הדבר הנכון לעשות הוא לאמץ מודל שיביא למצב שבו בית המשפט לא יוכל לפסול חוקים ואם יפסול אותם תוכל הכנסת להתגבר בהליך פשוט יחסית על הפסילה". לוין סבור כי המודל הבריטי לחוק הקובע שלבית המשפט אין סמכות לפסול חוקים נכון יותר, "בוודאי במדינה שאין בה חוקה". לדברי לוין גם יו"ר כולנו משה כחלון יידרש לפשרות מסוימות. "אף אחד בקואליציה לא חושב שאפשר להשאיר את מצב המסתננים על כנו. אנחנו רוצים להשלים את תקופת כהונת הממשלה", אמר לוין.

האזינו לראיון עם לוין:

השופט לשעבר יעקב טירקל: "צריך להיות גורם ששומר על הכנסת"

שופט בית המשפט העליון לשעבר יעקב טירקל אמר כי אסור להגביל את בית המשפט העליון בשום צורה. בראיון לתכנית בחצי היום בכאן רשת ב' הסביר טירקל כי "זה דבר לא מתקבל על הדעת. אמנם הכנסת היא בראש המדינה ואנחנו חייבים בכבודה, אבל צריך להיות גורם נוסף ששומר עליה. ליתר דיוק שומר עלינו מפניה. שלא יעשו מעשים שלא יעשו. ההתערבות של בג"ץ צריכה להיות מאוד בזהירות".

"הייתי הולך על הדגם הקנדי. שם אחרי שבית המשפט פסל חוק של הפרלמנט, הוא יכול לחוקק אותו מחדש אבל לזמן מוגבל וברוב מיוחד. לפי דעתי זה צריך לפחות 75-80 חכים שיתמכו בחוק מחדש", הציע טירקל. "הם צריכים להבין שזה לא רק כבודו של בית המשפט. זה יותר טוב לכנסת ולח"כים שיש מישהו אובייקטיבי בצד שאומר להם רגע, חכו, חשבו עוד פעם".