צילום מסך
נחל אשלים אחרי הזיהום

תקדים: המדינה מבקשת לתבוע כ-400 מיליון שקל מהחברות שגרמו לאסון בנחל אשלים

כשנה לאחר האסון האקולוגי הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברות רותם אמפרט נגב וכי"ל, ונגד שישה בכירים בהן. במסגרת המהלך ביקשה המדינה להסיר תביעות בנושא שהוגשו על ידי ארגונים ירוקים. "אדם טבע ודין": "יש חשש שהמדינה התרשלה, היא לא יכולה לתבוע"
אסף פוזיילוב
01 במאי 2018
16:48

המדינה הגישה היום (שלישי) בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד החברות שהיו אחראיות על זיהום נחל אשלים בשנה שעברה. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים נגד החברות רותם אמפרט נגב וכימיקלים לישראל ונגד שישה בכירים בהן. מדובר בתביעה על סך של 397 מיליון שקלים, שכמחצית ממנה מיועדת לשיקום הנחל.

במסגרת המהלך ביקשה הפרקליטות למחיקת בקשות לתביעות ייצוגיות נוספות שהוגשו בעניין הזיהום בנחל. זאת כדי להורות כי רשות הטבע והגנים הלאומיים היא הגורם המתאים ביותר להיות התובע בגין אירוע זה.

גלית כהן, סמנכ"לית לתכנון ומדיניות במשרד להגנת הסביבה אמרה בעקבות הבקשה: "פעם ראשונה שאנחנו מגישים בקשה לתובענה ייצוגית בשם המדינה. כל זה בשם האינטרס הציבורי על הנזקים האקולוגיים והסביבתיים ונזקי השיקום. זה אומר שבפעם הראשונה אנחנו נותנים מחיר לפגיעה בטבע ולנזק שנגרם כתוצאה מזה לציבור. לפגיעה בטבע יש מחיר והמזהם גם ישלם. לכך שלא נוכל לטייל בשמורה בשנים הקרובות מישהו יצטרך לשלם על כך".

בארגונים הירוקים קיבלו את ההחלטה בשמחה מהולה במחאה. זאת בעקבות ביטול התביעות שהן הגישו בנושא. עו"ד אסף פינק מארגון אדם טבע ודין מסר כי "אחרי 20 שנה שבהן כיל מזהמים את כל הנגב, המדינה סוף סוף התעוררה. היא התעוררה גם שנה אחרי שהגשנו תביעה ייצוגית, אחרי עבודה מאומצת, ועכשיו מנסה למחוק אותה ולגרום לבית המשפט למחוק את אחד הכלים החשובים שיש בידי הציבור".

עו"ד אלי בן ארי מאדם טבע ודין בתגובה לביטול התביעות הנוספות: "במשך כ-15 שנה המפעל השתמש בבריכת החומצה שקרסה, שהייתה אמורה להיאטם, ומועצת תמר והמדינה לא עשו דבר. יש חשש משמעותי שהמדינה התרשלה, עם רשלנות תורמת לאסון, היא לא יכולה לתבוע. יש כאן ניגוד עניינים. היא תרצה להגן על עצמה ולהסתיר את המחדל".

מחברת רותם אמפרט נגב נמסר: "מתחילת האירוע, פעלה החברה בתיאום מלא עם הרשויות לשיקום הנחל ונקטה בכלל הפעולות שנדרשו לשם כך. החברה טרם קיבלה את התביעה, ותפעל כפי שמחייב החוק  במסגרת ההליך המשפטי לכשהתביעה תתקבל".

בחודש יולי האחרון קרס קיר באחת הבריכות במפעל רותם אמפרט והחלה גלישה מסיבית של כ-200 אלף קוב חומצה לסביבה. וחלק ניכר מהשפכים זרמו לנחל אשלים שבשמורת מדבר יהודה ופגעו בבעלי חיים וצמחים בסכנת הכחדה. החומר שטף את נחל אשלים וזרם לאורך 20 קילומטרים עד למאגר אשלים. תוך גרימת נזק לחי ולצומח בנחל ועם חשש ממשי לגרימת נזק אקולוגי משמעותי.