צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

יעלון שחזר: מנענו ברגע האחרון הפלת מטוס רוסי בשמי ישראל

שר הביטחון לשעבר תיאר בראיון לסוכנות ידיעות רוסית את מנגנון התיאום הצבאי עם מוסקבה סביב הפעילות בסוריה, הכולל ערוץ קשר ישיר בין בסיס חמיימים לבין הקריה שבתל אביב. "הקו החם הזה עזר להציל חיים. אנחנו לא צריכים לדווח לרוסים על כל פעולה שלנו", הבהיר יעלון
משה שטיינמץ
05 במאי 2018
16:26

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, תיאר בראיון שהתפרסם היום (שבת) בסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" את התיאום הצבאי שנרקם בתקופת כהונתו בין ישראל לבין רוסיה סביב הפעילות בסוריה. בין השאר, שחזר יעלון תקרית שהתרחשה עם כניסתה של רוסיה לשטח סוריה ב-2015, כשברגע האחרון נמנעה הפלה של מטוס רוסי בידי ישראל.

"היה מקרה שבו טייס רוסי כמעט חצה את הגבול ברמת הגולן למרחב האווירי של ישראל", אמר השר לשעבר. "אם זה היה טייס סורי, היינו מפילים את המטוס. אבל מרגע שהבנו שמדובר במטוס רוסי, השתמשנו ב'קו החם' כדי ליצור קשר עם בסיס חיל האוויר הרוסי חמיימים. אמרנו להם: 'המטוס שלכם עומד לחדור למרחב האווירי שלנו. שימו לב' – והעניין נפתר מיד".

יעלון הבהיר בראיון כי מאז סתיו 2015, אז החלה רוסיה לפעול בשטח סוריה, הוקם "קו חם" בין הכוחות הרוסיים בבסיס חמיימים לבין הקריה, שם מוצב קצין דובר רוסית. "הקו החם מציל חיים, משום שהוא עוזר למנוע אי-הבנות", הוא הסביר. לצד זאת, יעלון הדגיש כי "הרוסים לא צריכים לתאר איתנו את הפעולות שלהם, כשם שאנחנו לא צריכים לתאם את הפעולות שלנו איתם. שנינו יודעים לזהות את המטוסים האחד של השני".

השר לשעבר התייחס בראיון גם לאספקת מערכת טילי הקרקע-אוויר S-300 מרוסיה למשטר אסד, ואמר: "ישראל לא רוצה שסוריה תקבל מרוסיה את המערכות הללו, ומקיימת ערוצים של שיתוף פעולה עם מוסקבה כדי לנסות למנוע אספקה כזו". לדבריו, "אילו הממשלה הרוסית הייתה שואלת אותנו אם לספק את הטילים או לא, אז לא היינו רוצים שהמערכות הללו ייפלו לידי הסורים".