אהוד ברק
צילום: פלאש 90

ברק: "התנהגות הממשלה מבהילה ומבלבלת את הציבור"

ראש הממשלה ושר הביטחון תקף את נתניהו ברקע חשיפת מסמכי הגרעין ותוכנית הנקמה האיראנית. "יש תחושה באוויר שיש שיקולים נוספים שלא נוגעים לביטחון", האשים ברק בראיון לכאן רשת ב'. בליכוד השיבו: "לא מפסיק לברבר"
הבוקר הזה
07 במאי 2018
08:36

כשברקע המתיחות הגוברת עם איראן, ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק אמר הבוקר (שני) כי ההתנהגות הכללית של הממשלה ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו מבהילה ומבלבלת את הציבור. "אני כופר בזה שהברברת חיונית. יש תחושה באוויר שיש שיקולים נוספים שלא נוגעים לביטחון", אמר ברק בראיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'.

האזינו לראיון בכאן רשת ב':

"אנחנו חושפים מידע שלנו ושיטות פעולה ונשלם על זה מחיר, האיראנים לא מטומטמים. אם אנחנו יודעים מה תהיה התגובה האיראנית ומי בדיוק יבצע אותה לא צריך לתדרך עיתונאים על זה. אני בעד לתקוף כשצריך, לא לברבר", הסביר ברק.

ראש הממשלה לשעבר תהה אם טילים זה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות: "יש לנו כיפת ברזל, אני יכול להעלות אפשרויות הרבה יותר גרועות". ברק הוסיף כי אין בסיס להנחה שאנחנו בדרך למלחמה עם איראן. "לישראל יש עניין לדחות מלחמות ולא לזרז אותן. אנחנו צריכים לנצח בכל המלחמות, לצד השני מספיקה פעם אחת. גם מושג הניצחון הפך להיות יחסי".

ברק הדגיש כי צריך לפעול נגד ההתעצמות של איראן, אבל במטרה להימנע ממלחמה: "חלק גדול מהמתנגדים לתקיפה באיראן דיברו על הערכה שזה ייגמר במלחמה עם חיזבאללה. דיברו בפומבי על 50 אלף הרוגים והייתה חרדה גדולה. אם לעניין פגיעה ממשית בתכנית הגרעין האיראנית, שזה דבר קריטי למדינת ישראל, אנשים היו חרדים מעימות, מה קורה עכשיו? נתעמת עם חיזבאללה בגלל ההתעסקות האיראנית בסוריה?".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי ברק בכאן רשת ב': "מי שלא מפסיק לברבר זה אהוד ברק שכבר שנים לא מצוי בפרטים ומצייץ את עצמו לדעת. מוטב שמי שמי שלא מסייע למאמץ הלאומי בעת הזאת, לפחות לא יפריע".

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במערכת הביטחון בישראל מעריכים שאיראן נמצאת בשלב מתקדם של הכנת תכנית נקמה בישראל, בתגובה לתקיפה המיוחסת לחיל האוויר לפני כחודש. לפי ההערכות בישראל, מפקד משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, בנה בשבועות האחרונים יחידות משולבות של לוחמי חיזבאללה ולוחמים שיעים, שנמצאים כבר בשטח סוריה ויבצעו ירי טילי קרקע-קרקע לעבר ישראל.

עוד עולה מן ההערכות כי איראן לא מעוניינת במלחמה עם ישראל, ולכן המטרה האיראנים בחרו לנסות לפגוע במטרה צבאית ולא אזרחית. עד כה האיראנים מתקשים להוציא לפועל את התוכנית, אשר דורשת ידע תיאורטי בהפעלת מערכות הטילים.