צילום: תקשורת שב"כ

שב"כ: איראן מממנת פעילות טרור של חמאס סמוך לגדר בעזה

מחקירת פעילי חמאס שחדרו לישראל עולה כי ארגון הטרור מעודד ושולח מטעמו מפגינים סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. "חמאס דואג שהפעילות תשוקף לתקשורת כהתקוממות עממית"
רועי שרון וגל ברגר
14 במאי 2018
11:31

איראן מעבירה מימון עבור החמאס למטרת פעילות טרור אלימה בגזרת גדר המערכת הרצועת עזה - כך חושף היום (שני) שירות הביטחון הכללי (שב"כ). עוד נחשף כי חמאס מעודד ושולח מטעמו מפגינים סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה למטרת פעילות אלימות ופגיעה בתשתיות הביטחון.

לפי שב"כ, המידע הגיע לאחר חקירה של פעילי חמאס שחדרו לישראל מרצועת עזה ונעצרו. מחקירתו של יחיא עיג׳לה, פעיל חמאס בן 19 עולה כי החמאס מתדרך את פעיליה לחתוך את הגדר ולגנוב את מצלמות האבטחה, על מנת לסייע במשיכתה והפלתה של הגדר וכן לשבש את פעילות צה"ל לקראת "יום הנכבה". ארגון הטרור כי הפעילות תשוקף לתקשורת כהתקוממות עממית ולא כפעילות אלימה המובלת על ידי פעיליו.

פלסטינים רבים נאספים סמוך לגדר בעזה


עוד עולה כי פעילי החמאס, המוטמעים בין אזרחי רצועת עזה, לוקחים חלק פעיל בפעילויות המחאה האלימות לאורך הגדר בכל ימי השישי, כאשר הפעילים נושאים עמם בקבוקי בנזין, סכין ומספרי ברזל או קאטר גדול. תפקידי פעילי החמאס בפעילויות אלו הוא לספק צמיגים לאזרחי רצועת עזה ולסייע בהבערתם, במטרה ליצור מסך עשן סמיך ככל שניתן. כמו כן מנסה חמאס להתסיס את תושבי הרצועה במטרה להביא לשכנועם לחדור לתוך שטח ישראל, לסייע בידויי בקבוקי תבערה ולהכין עפיפוני תבערה ומסירתם לפעילים האלימים.

מידע נוסף שהתקבל מהחקירה הוא כי קיים איסור לפעילי הטרור של חמאס עצמם להתקרב לגדר. זאת, מחשש כי ייהרגו או ייתפסו על ידי כוחות צה"ל, אלא אם הגדר נופלת ואז עליהם להיכנס חמושים לישראל בחסות ההמון ולבצע פיגועים.

המפכ"ל מזהיר מפני ניסיונות חדירה מהים או מהאוויר


מחקירתו של סלים אבו דאהר, תושב רצועת עזה בן 21 אשר חדר לישראל במטרה לשרוף שדות וחורשות, עולה כי פעילי חמאס לבושים בגדים אזרחים ומספקים חומרי תבערה, וכן כי החמאס מממן את הפעילות האלימה, במסגרתה נשלחים עפיפוני תבערה לעבר שטחי ישראל. במסגרת החקירה נחשף עוד כי פעילי חמאס מסתובבים בקרב הפעילים האלימים כשהם לבושים בבגדים אזרחיים ומספקים את הבנזין עבור עפיפוני התבערה, זאת במטרה להצית ולשרוף את השדות בשטחי ישראל.

נחקר נוסף סיפר בחקירתו כיצד חמאס מעודד ילדים ונערים לחצות את הגדר לצורך גניבת ציוד צה"לי. בשב"כ טוענים כי מדובר בעדות לניצול הציני של ילדים ואזרחים תמימים על ידי חמאס, תוך סיכון חייהם, לצרכי השחתת וגניבת ציוד ותשתיות אזרחיות וביטחוניות בשטחה הריבוני של מדינת ישראל.