חפש
Languages
פלסטינים מפגינים ליד גדר המערכת בעזה, בשבוע שעבר
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

א-סיסי: "אנו במגעים עם ישראל וחמאס להפסקת שפיכות הדמים בעזה"

נשיא מצרים קרא לשני הצדדים לנהוג באיפוק. מנהיג חמאס בעזה אמר בריאיון ראשון כי ארגונו תומך בהתנגדות לא אלימה. לדבריו, העימותים האלימים על גדר המערכת "השיגו חלק ממטרותיהן". על עסקת שבויים: "הייתה התקדמות אך ישראל חזרה בה"
רועי קייס וגל ברגר
16 במאי 2018
19:47
עודכן ב 20:54

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אמר הערב (רביעי) ארצו מנהלת מגעים עם ישראל והפלסטינים להפסקת "שפיכות הדמים" ברצועת עזה."אנחנו במגעים עם הצד הישראלי והצד הפלסטיני כדי להפסיק את שפיכות הדמים", אמר. "אנחנו מקווים שהמסר מכאן יגיע לאחינו הפלסטינים שהם ימחו ויביעו את ההתנגדות שלהם כך שלא יהיו מהלכים שיובילו לעוד קורבנות".

א-סיסי, שאמר את הדברים בוועידת הצעירים הלאומית, הוסיף כי "על הישראלים להבין שהתגובות של הפלסטינים לנושא הן לגיטימיות, ויש להתייחס אליהן ולשקוד על כך שלא יהיו קורבנות פלסטינים. אנחנו לא יכולים לעשות יותר מזה". הוא ציין כי מצרים פועלת להשאיר את מעבר רפיח פתוח באופן רצוף כדי להקל על תושבי הרצועה והזכיר את הסיוע ההומניטרי של ארצו לעזה. א-סיסי הוסיף כי ארצו הזהירה שלהעברת השגרירות ארצות הברית לירושלים יהיו השלכות שליליות על האזור, על דעת הקהל הערבי ועל הסוגיה הפלסטינית – "וזה מה שאנחנו רואים כעת".

מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר אמר היום בראיון לאל-ג'זירה כי המצרים וארגונו סיכמו כי העימותים האלימים על הגדר לא ידרדרו לעימות צבאי. לדבריו, ההפגנות בגבול הרצועה, שבהן נהרגו מירי צה"ל 61 פלסטינים, השיגו חלק ממטרותיהן.

"אנחנו לא יכולים לומר שזו הייתה בקשה של האחים המצרים, אבל באמצעות הדיון שהתנהל בתוך משלחת הארגון והאחים המצרים, הסכמנו כי אנחנו בתנועת חמאס ופלגי ההתנגדות והעם הפלסטיני ברצועת עזה שוקדים על כך שפעילות זו תישאר לא אלימה ושאנו לא רוצים שהעניינים יגררו לעימות צבאי מזוין", אמר בנוגע למפגש בקהיר. "האחים המצרים הדגישו שחשוב שהפעילות הזאת תישאר לא אלימה ושהיא לא תיגרר לעימות צבאי מזוין".

לדבריו, בנוגע לתהלוכות השיבה בעזה, "מוקדם להגיד כי הן השיגו את מלוא מטרותיהן, אבל הן השיגו חלק מהמטרות. המטרה הראשונה שהושגה היא שהיא החזירה לתודעה הערבית והפלסטינית את הנושא של זכות השיבה. במשך שנים רצו למחוק את הזכות הזאת. התהלוכות השיגו מטרה נוספת והיא הצבתה של הסוגיה הפלסטינית על שולחן העולם".

סינוואר הדגיש כי חמאס "תמשיך בגישה זו, גישת ההתנגדות העממית הלא אלימה, ואנו נעשה ככל שביכולתנו כדי שהפגנות אלו ידרדרו, אבל זה לא אומר שיש לנו רף. אם האויב ישפוך את דמו של עמנו, אנחנו לא נישאר אדישים".

מנהיג חמאס בעזה התייחס גם לעסקת שבויים עם ישראל, ואמר כי בירושלים משקרים לציבור בנוגע למגעים. הוא אמר כי ברגע שהייתה אפשרות שהשיחות יובילו לעסקה - ישראל חזרה בה. "סוגיית האסירים הפלסטינים והערבים עומדת בראש סדר העדיפויות של חמאס. אנחנו נמלא את ההבטחה שלנו לאסירים שלנו. אין תזוזה בנושא בארבעת וחמשת החודשים האחרונים. ישראל משקרת לעם שלה לגבי כך שאין מגעים ואין מאמצים. אין שום תזוזה נושא בחודשים האחרונים".


בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות כי היו חילוקי דעות בתוך חמאס לגבי אופן ניהול ההפגנות על הגדר השבוע. לטענתו, בעוד סינוואר דחף למהומות על הגדר, מנהיג חמאס הכללי איסמעיל הנייה רצה הפגנות מבוקרות יותר על הגבול. זו גם הסיבה שהנייה הוא שהוזמן לשיחות עם המודיעין המצרי בקהיר, בעוד סינוואר נשאר ברצועה. עוד אמר הבכיר הפלסטיני כי חמאס לא קיבל דבר מהמצרים למעט הבטחות סרק ולא שום חבילת הטבות. "חמאס פשוט נבהל מכמות ההרוגים ולכן עצר את ההפגנות. הוא סוחר באנשים". עוד אמר כי קטר לא הייתה בתמונת המגעים להרגעת המצב בגבול.

בכיר חמאס בעזה סלאח ברדוויל הודה היום כי 50 מההרוגים בעימותים עם צה"ל בגבול רצועת עזה ביום שני האחרון הם אנשי הארגון. ברדוויל נשאל בנוגע לטענות שחמאס שולח את תושבי הרצועה למות בהפגנות על גדר המערכת, והשיב כי מדובר במספר רשמי.

בצה"ל העריכו היום כי העימותים האלימים על גדר הגבול ברצועת עזה צפויים להיפסק בקרוב, ובהתאם לכך כוחות באזור ידוללו. בהתאם לכך, חיילים המוצבים ביישובים באזור יוצאו מהם. התושבים בעוטף עזה עודכנו על המהלך. "האזור נמצא בשגרה מלאה ואין הנחיות מיוחדות, לרבות פעילות חקלאית צמודת גדר", נמסר ממועצה אזורית שער הנגב. 

בתוך כך, נשיא איראן, חסן רוחאני, שוחח היום בטלפון עם נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. רוחאני אמר לעמיתו הטורקי כי יש צורך במהלך אסלאמי מאוחד ועוצמתי נגד ישראל. ארדואן אמר בשיחה כי הוא מתנגד לכל תכנית שלום שלא תבטיח את זכויותיהם של הפלסטינים. עוד נטען כי ארדואן אמר שהגיעה העת לכך שהמדינות האסלאמיות ימלאו את תפקידו ביחס לפלסטין.