חפש
Languages
נשיא טורקיה ארדואן
צילום: אי-פי

ארדואן: "לא נרשה שירושלים תיגזל על ידי ישראל"

נשיא טורקיה אמר היום כי יעמוד לצד הפלסטינים עם כל המשאבים שברשותו, ברקע העימותים בעזה וגירוש השגריר. הוא הוסיף כי הוא מנסה שחברות מועצת הביטחון של האו"ם יהיו פעילות יותר בנוגע למתרחש בעזה
מערכת כאן חדשות
16 במאי 2018
22:06

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר היום (רביעי) כי יעמוד לצד הפלסטינים עם כל משאביו ולא ירשה ש"ישראל תגנוב את ירושלים מהם", כלשונו. בסעודת איפטאר באנקרה, ציין כי ראש הצוות שלו וגם משרד החוץ הטורקי עובדים על פינוי פצועים מעזה.

עוד אומר נשיא טורקיה כי הוא מנסה שחברות מועצת הביטחון של האו"ם יהיו פעילות יותר בקשר לנעשה בעזה. לדבריו, האו"ם כשל לנוכח האירועים האחרונים בגדר. עוד הוסיף ארדואן כי אם פעולותיה של ישראל מקבלות הרשאה – האזור ייכנס לתוך כאוס הנשלט על ידי בריונות.

דבריו של נשיא טורקיה מגיעים ברקע הידרדרות היחסים בין המדינות, לאחר שארדואן תקף בחריפות את ישראל בעקבות האירועים בגבול רצועת עזה, והחליט לגרש את השגריר הישראלי באנקרה. בנוסף, הטורקים הכריזו על שלושה ימי אבל לאומי לזכר עשרות הפלסטינים שנהרגו בעזה.

אתמול אמר ארדואן במסיבת עיתונאים בלונדון כי "ישראל מבצעת טבח בפלסטינים. זו מדינת טרור. נתרום לרצועת עזה ונשיג תרומות נוספות חיצוניות. אני קורא למנהיגים יהודים ונוצרים לגנות את פעולות ישראל בעזה".

בתגובה, ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".


מוקדם יותר היום עבר שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, בידוק ביטחוני מחמיר בשדה התעופה באנקרה, בנוכחות כלי תקשורת טורקיים. בתגובה, משרד החוץ זימן לשיחת נזיפה את מספר 2 בשגרירות הטורקית בישראל, אומוט דניז.


דניז הגיע למשרד החוץ לשיחת נזיפה, ולעיני המצלמות, במה שנראה כתגובה לליחס הטורקים לשגריר הישראלי, התבקש על ידי המאבטח להציג תעודה בכניסה. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון נתן הצהרה לכלי התקשורת במקום: "לא ייתכן ששגריר יושפל, זה מעשה שלא ייעשה. נראה לאן זה יתגלגל.

לפי מקורות בישראל, השגריר נאה עבר "זובור של ממש. השפלה מכוונת של שגריר ישראלי לעיני המצלמות שהוזמנו במיוחד על ידי ממשלת טורקיה". עוד נמסר כי השגריר נאה עבר בידוק בטחוני בידיו בעזרת מכשיר טכנולוגי, כדי לבדוק האם הוא נושא עליו שרידי חומר נפץ.


נאה כבר נחת בארץ ואמר עם נחיתתו: "שמח לחזור לארץ". לדבריו אם ייקרא לשוב לטורקיה יעשה זאת למרות כל מה שעבר - "זה התפקיד, אני גאה למלא אותו". בישראל ביקשו דווקא שלא להחריף את המשבר עם טורקיה - אך לאחר הבידוק לשגריר הוחלט על צעד חריף נוסף מצד ישראל. מוקדם יותר, אמר נתניהו לכאן חדשות כי הוא התייחס לגירוש השגריר הישראלי "במעשים".

במשרד החוץ הטורקי הכחישו לכאן חדשות את טענות משרד החוץ הישראלי: "אנחנו לא הזמנו תקשורת שתתעד את השגריר הישראלי. זה משהו שאנחנו לא עושים". לפי סוכנות הידיעות הטורקית הרשמית AA אנדולה, השגריר הישראלי הגיע לשדה התעופה ונמנע מלהשתמש בשירות ה-VIP, והבידוק שלו היה שגרתי. עוד טוענים בסוכנות כי לעיתונאים היה נראה מוזר שהשגריר נאה לובש "לבוש ספורטיבי".