חפש
Languages
צילום: דובר צה"ל

מוגנת מטילים, עמידה לחומרי נפץ: הגדר בגבול ירדן שתגן על נמל התעופה רמון

במטרה לאבטח על נמל התעופה החדש "רמון", נבנתה גדר בגובה שישה מטרים. צה"ל פינה מוקשים באזור במשך חודשים. בנוסף הוקמה רשת נ"ט חדשנית כדי להגן מפני ירי תמ"ס וטילי קרקע-קרקע
כרמלה מנשה
17 במאי 2018
17:00

לאורך הגבול המזרחי של מדינת ישראל נבנתה בשנתיים האחרונות גדר חדשה באורך של כ-34 ק"מ שמטרתה להגן על נמל התעופה החדש שנבנה, נמל התעופה "רמון" - כך הותר לפרסום היום (חמישי).

על מנת לבנות את הגדר, צה"ל פעל במשך זמן רב לפינוי המוקשים במרחב, בשיתוף עם חיל ההנדסה הקרבית. השטח נחפר לעומק של כ-60 ס"מ מתחת לאדמה על מנת לוודא שלא נותרו נפלים או מוקשים במרחב.

הגדר בגבול המזרחי (צילום: דובר צה"ל)

הגדר בגבול עם ירדן נבנתה בגובה שישה מטרים, והיא אמורה לעמוד גם מול נסיונות לחדור אותה באמצעות שימוש בחומרי נפץ. לדברי צה"ל, מיקומו של שדה התעופה סמוך לגבול הופך אותו למורכב ביותר לאבטחה. התיאום הביטחוני עם הירדנים מצוין ובישראל מעריכים מאוד את עבודתם המקצועית, אך עם זאת החשש מפני ניסיון של מחבלים לפגוע בשדה התעופה מגבול ירדן מחייבת היערכות ביטחונית אחרת לחלוטין והחומה שנבנתה סביבו חסרת תקדים. 

בנוסף הוקמה רשת נ"ט ראשונה מסוגה, שתעניק הגנה ייחודית לשדה התעופה. הגדר תגן על השדה מפני ירי בזווית גבוהה (תלול מסלול) וטילי קרקע-קרקע. רשת הנ"ט היא המצאה חדשנית של מנהלת הגדרות בראשות תא"ל ערן אופיר, אשר הגתה את הרעיון לאור הצרכים הגזרתיים באוגדה.