נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האוניברסיטאות יפעלו בתוך שנה לניסוח קוד אתי

לפי הסיכום עם שר החינוך וראש המל"ג, נפתלי בנט, המוסדות להשכלה גבוהה יכניסו לתקנוני המשמעת שלהם עקרונות ליבה, כמו אי נקיטת חרם על ישראל ואי אפליה על רקע פוליטי, לפי שיקול דעתם
לירן כוג'הינוף
23 במאי 2018
19:38

שר החינוך וראש המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), נפתלי בנט, הגיע היום (רביעי) להסכמה עם ראשי האוניברסיטאות בנושא הקוד אתי, זאת בתום שנה של דיונים בנושא. לפי הפשרה שהתקבלה בין הצדדים, המוסדות להשכלה גבוהה בישראל יפעלו בתוך שנה לניסוח קוד אתי לפעילותם.

במסגרת הקוד האתי שינסחו, המוסדות יתבקשו לשלב בתקנוני המשמעת שלהם חמש עקרונות ליבה, שהוגדרו בסיכום עם משרד החינוך והמל"ג. בין העקרונות שעליהם הוחלט: אי נקיטת חרם אקדמי נגד מדינת ישראל, אי אפליה לטובה או לרעה של סטודנטים בשל דעותיהם הפוליטיות, אי יצירת תעמולה מפלגתית במסגרת ההוראה ואי הצגת דעה פוליטית אישית של מי מחברי הסגל באופן מטעה. הנושא יובא להצבעה ואישור במליאת המל"ג כבר בדיון הקרוב שייערך בשבוע הבא.

למעשה, משמעות הסיכום בין ראשי האוניברסיטאות למל"ג היא שאין קוד אחיד לכלל המוסדות, כפי שנוסח בתחילה על ידי פרופסור אסא כשר. כמו כן, אין על המוסדות חובת דיווח למל"ג על חריגה כלשהי מהקוד שינוסח, וכל מוסד יכול לשלב את העקרונות שעליהם הוחלט לפי איך שהוא מוצא לנכון בתוך הקוד האתי הפנימי שלו.


בנט אמר כי "הקוד האתי נולד מתוך צורך אמיתי בעולם האקדמיה, והוא פשוט - להשאיר את הפוליטיקה בחוץ. מבלי לשנות את עצמאות המוסדות, ותוך מתן ביטוי למאפייניו הייחודיים של כל מוסד – יישמרו החירות האקדמית וחופש הביטוי לצד איסור קריאה לחרם. שיתוף הפעולה עם שותפינו בוועד ראשי האוניברסיטאות מבורך, ואני מודה להם על תמיכתם בתהליך חשוב זה שייטיב עם כל אחת ואחד ממאות אלפי הסטודנטים בישראל. התנופה באקדמיה תימשך בכל תחום אליו נידרש".

יו"ר וועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אונ' תל אביב, פרופסור יוסי קלפטר, אמר: "אני מברך על השגת הסיכום ועל כך שאין כוונה לכפות בחקיקה קוד אתי אחיד לאקדמיה אשר היה פוגע בצביונה. מדובר בצעד חשוב לשמירה על החופש האקדמי בישראל הקבוע בסעיף 15 לחוק המל"ג. בעקבות הסכמות אלו המעצבות את התנהלות המוסדות בעתיד נמנע מחקיקה בנושא".