חפש
Languages
מתקן המים הכבדים באראק
צילום: אי-פי

דיווח: ייתכן שאיראן תחל בבניית כור גרעיני באראק תוך חודשיים

בסוכנות הידיעות טאסנים ציטטו את דובר סוכנות האטום האיראנית שאמר כי איראן תתחיל בבנייה אם תפרוש מהסכם הגרעין. לצד זאת הוא ציין כי חמינאי הורה לשתף פעולה עם ההסכם לעת עתה
סוכנויות הידיעות
13 ביוני 2018
15:26

איראן סיימה את שלבי התכנון של בניית הכור הגרעיני בעיר אראק במרכז המדינה, וייתכן שתוך חודשיים עד שלושה חודשים תחל בבנייה עצמה, כך דווח היום (רביעי) בסוכנות הידיעות טאסנים. בדיווח צוטט דובר סוכנות האטום האיראנית, בחרוז צ'אמאנדלי, שאמר כי איראן תוכל להתחיל בבנייה אם תבחר לפרוש מהסכם הגרעין עם המעצמות.

צ'אמאנדלי אמר כי "לפי לוח הזמנים שתוכנן סיימנו את כל שלבי ההכנות, ובתיאום עם גורמים בסין הוחלט שיהיה ניתן להתחיל בבניית הכור תוך חודשיים עד שלושה חודשים". דובר סוכנות האטום האיראנית הוסיף כי במקרה של פרישה מהסכם הגרעין, איראן תוכל גם להעשיר אורניום במתקנים בפורדו ונאנטנז, אך לצד  זאת ציין שהמנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, הורה לשתף פעולה עם ההסכם לעת עתה.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הצהירה היום בחודש שעבר כי איראן ממשיכה ליישם את הסכם הגרעין שנחתם עם שש המעצמות לפני כשנתיים וחצי. בדו"ח הרבעוני שמוקדש לעניין נכתב כי האיראנים ממשיכים לציית להגבלות העיקריות שהוטלו על מתקני הגרעין שלהם.

על פי הדוח, מצבור המים הכבדים של איראן עומד על 120.3 טונות - נכון ל-6 במאי - לעומת 117.9 טונות בפברואר השנה. המשמעות היא שאיראן עומדת בתנאי ההסכם בכל הקשור למים כבדים (פחות מ-130 טונות).

עוד עולה מהדוח כי מצבור האורניום המעושר של איראן עומד על 123.9 קילוגרמים - נכון ל-14 במאי-  לעומת 109.5 קילוגרמים בפברואר השנה. גם לפי ממצאים אלו, איראן עומדת בתנאי הסכם הגרעין, שכן המכסה המקסימלית של אורניום שאיראן יכולה להחזיק היא 202.8 קילוגרמים של אורניום מועשר. פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית הורשו לבקר בכל אתר גרעיני אליו ביקשו להיכנס.

בתוך כך, משרד האוצר האמריקני הטיל בחודש שעבר עיצומים כלכליים נוספים על איראן. בין היתר נכנסו לרשימת הסנקציות חברות תעופה מאיראן ומטורקי. אולם, שר האנרגיה הרוסי הצהיר הערב כי רוסיה תמשיך לשתף פעולה עם איראן, חרף העיצומים.