מהגרים שנעצרו בגבול ארה"ב-מקסיקו
צילום: אי-פי

עדות מטיסה עם ילדי המהגרים שהופרדו מהוריהם: "בן 5 בכה ולא זז"

האנט פאלמקוויסט, דייל בחברת תעופה אמריקנית, נתקל בטיסותיו בילדים המועברים מגבול מקסיקו למחנות יישוב מחדש לאחר שנלקחו ממשפחותיהם. בשיחה עם השעה הבינלאומית הוא שחזר בדמעות: "יש לי דם יהודי והלב שלי נשבר. זה כתם אמיתי על המדינה שלי"
השעה הבינלאומית
25 ביוני 2018
14:49

"ראיתי על המטוס ילדים בסווטשירטים אפורים ומכנסי טרנינג, פזורים במושבים שונים. הרגשתי שמשהו חשוד קורה, ושאלתי את האחראי: לאן אתם נוסעים? הוא אמר לי שלוקחים את הילדים ליישוב מחדש במחנה בדרום טקסס".

האם הממשל האמריקני מנסה לטפל בשערוריית הילדים הכלואים בגבול עם מקסיקו באמצעות פיזורם ברחבי ארצות הברית? האנט פאלמקוויסט, דייל באחת מחברות התעופה האמריקניות, סיפר היום (שני) בקול חנוק מדמעות על טיסות שעבר ביחד עם ילדי מהגרים שהופרדו מהוריהם - והותירו אותו בהלם. בשיחה עם ערן סיקורל בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב', הכריז פאלמקוויסט: "זה כתם אמיתי על המדינה שלי".

האזינו לשיחה בשעה הבינלאומית בכאן רשת ב':

בעקבות התחושות הקשות שהתעוררו בו, פאלמקוויסט הודיע למעסיקיו שלא יסכים עוד לעלות על טיסות ביחד עם ילדים המועברים למחנות המדוברים. "ראיתי ילדים עצובים, עם פחד ובלבול", הוא שחזר. "כמה מהם נראו סגורים רגשית. היו להם פנים חתומים, בלי שום הבעה בכלל". לדבריו, הילדים לא שיתפו איתו פעולה כשניסה לשוחח עימם: "אני אפילו לא יודע אם הם פחדו, או שהמבוגרים שאיתם אמרו להם לא לדבר".

"זה השפיע עליי מאוד", הודה הדייל בבכי. הוא נזכר באחד המקרים שבהם נתקל: "היה ילד קטן, בן 5, שישב שם עם דמעות בפניו. הסנטר שלו רעד, אבל הוא לא זז. כל מה שיכולתי לחשוב עליו הוא - למה אני על הטיסה הזו? למה אני משתתף במדיניות הזו שאני בכלל לא מאמין בה?".

פאלמקוויסט המשיך לשחזר: "יש לי חבר שעבד בטיסה שהיו עליה ילדים. יש לו שני ילדים משלו והוא מבין כמה הם יקרים. האיש שליווה את הקבוצה טען שהילדים הם חלק מנבחרת כדורגל, אבל החבר שלי לא האמין בזה לרגע והוא המשיך ללחוץ על המלווה. בסופו של דבר, גם הוא הודה שהוא לוקח את הילדים למחנות ליישוב מחדש. דיילים אחרים אמרו לי שהם לא מתכוונים לשתף פעולה עם זה".

לסיום, הבהיר הדייל כי הוא לא מתחרט על ההחלטה להפסיק לקחת חלק בטיסות עם ילדי המהגרים: "עשיתי את הדבר הנכון. לשתף פעולה עם לקיחת ילדים מהמשפחות שלהם, זה כתם אמיתי על המדינה שלי. יש לי דם יהודי. אני לא מדבר עברית, אבל אני יכול להגיד לך שהלב שלי נשבר. זה משהו שאני לא יכול להוציא לי מהראש".

הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם עוררה בשבוע שעבר ביקורת חריפה נגד הממשל האמריקני, בין השאר בעקבות פרסום הקלטות של ילדים שעוכבו על ידי רשויות ההגירה. בהקלטות, שפרסם האתר "פרופבליקה", נשמע בעיקר קול הבכי של הילדים כשהם צועקים "אמא" ו"אבא" בספרדית. ברקע, הוקלט אחד מאנשי משמר הגבול אומר: "יש לנו כאן מקהלה. רק חסר מנצח".

ברקע הביקורת, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חתם ביום רביעי בלילה על צו מנהלי שישים סוף להפרדת הילדים מהוריהם. טראמפ החליט לחתום על הצו לאחר שדן עם חברי קונגרס בנידון, ולפי דיווח של רשת CNN, רעייתו מלאניה היא שייעצה לו מאחורי הקלעים כדי לשכנע אותו לבצע את המהלך.