חפש
Languages
תקיפת המל"ט
צילום: דובר צה"ל

חדירת המל"ט הסורי: תיתכן תגובה ישראלית נגד יעד של המשטר

מבחינת ישראל מדובר בהפרת הריבונות בגבול עם סוריה ולאחר אירועים דומים בעבר התרחה תגובה ישראלית. בצה"ל המתינו עם היירוט עד לבדיקה עם הרוסים שלא מדובר בכלי טיס שלהם
רועי שרון ומשה שטיינמץ
11 ביולי 2018
21:28

חדירת המל"ט הסורי ברמת הגולן מוקדם יותר היום (רביעי) מהווה מבחינת ישראל הפרת ריבונות. בעקבות כך, לפי ההערכות תיתכן תגובה ישראלית נגד יעד של המשטר בשעות הקרובות, לאור אירועי עבר שהובילו לתגובה דומה. כמו כן, לצה"ל לקח 15 דקות להפיל את כלי הטיס, זאת מכיוון שהמתינו לתיאום עם הרוסים כדי לוודא שלא מדובר בכלי טיס שלהם.


הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אמר הערב בטקס סיום במכללה לביטחון לאומי בגלילות: "האירוע שהיה בצפון מעיד על המורכבות של התקופה, על הנפיצות ועל המאמץ המתמשך שלנו להמשיך ולפעול בצורה אפקטיבית כדי להגן על גבולות המדינה". שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר: "איננו חיים על החרב אלא על ההרתעה. אם אנחנו רוצים לחיות בביטחון ובשקט, זוהי קודם כל פונקציה של נכונותנו להשתמש בהרתעה. עלינו לראות את המציאות כפי שהיא. אסור לנו להפסיד אפילו פעם אחת". 

מוקדם יותר פרסם צה"ל תיעוד של יירוט כלי הטיס הסורי באמצעות סוללת הפטריוט. מחקירת המקרה עדיין לא ברור האם הוא חדר לשטח הארץ בכוונה או בטעות. המל"ט חדר לישראל מאזור משלוש הגבולות בין ישראל, סוריה וירדן. היירוט היה מעל אזור מיושב ומצה"ל נמסר כי הכול היה מחושב.